Genel kolluk disiplin hukukunda adil yargılanma hakkı bağlamında disiplin soruşturması
Disciplinary investigation in the context of the right to a fair trial in general law enforcement disciplinary law
  1. Tez No: 888181
  2. Yazar: TUFAN TAŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Genel kolluk disiplin hukuku, ülkemizde görevli Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı olmak üzere üç genel kolluk kuvvetinin personeline ilişkin disiplin işlemlerinin yürütülmesinde uygulanması gereken hukuk kurallarını ihtiva etmekte ve düzenlemektedir. Hukuk devleti ilkesinin bir gereği olarak genel kolluk personelinin disiplin soruşturmalarında adil yargılanma hakkı ilkelerine dikkat edilmesi ve bu ilkeler çerçevesinde personelin hak mağduriyetinin önlenmesi taraf olunan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi bağlamında ciddi bir önem derecesine sahiptir. Nitekim idarenin üstünlüğünün kabul edildiği hiyerarşik sistem içerisinde personel hakkında yapılan disiplin soruşturmalarında disiplinsizlik ile isnat edilenin adil yargılanma hakkı ilkelerinden faydalanabilmesi hem Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hem de Anayasa kapsamında en doğal hakkıdır.“Genel Kolluk Disiplin Hukukunda Adil Yargılanma Hakkı Bağlamında Disiplin Soruşturması”başlıklı çalışma ile literatürde yer alan genel kolluk kavramı, adil yargılanma hakkı ilkelerinin kavramsal boyutu ve mevzuattaki yeni düzenlemeler, genel kolluk disiplin hukuku ve bu alandaki gelişmeler, genel kolluk personelinin disiplin soruşturmalarında en temel insan haklarından biri olan adil yargılanma hakkı ilkelerinin uygulanabilirliği incelenmiştir. İnceleme neticesinde elde edilen bulgular çerçevesinde genel kolluk personeli hakkında yapılan disiplin soruşturmalarında adil yargılanma hakkının temin ettiği güvenceler ortaya konulmuş, bu güvencelere istinaden mevzuatta yer alan hususlar ve eksiklikler açıklanmaya çalışılmış ve disiplin soruşturmalarında adil yargılanma hakkı bağlamında dikkat edilmesi gereken hususlar ayrıntılarıyla ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
General law enforcement disciplinary law contains and regulates the legal rules that must be applied in the execution of disciplinary procedures regarding the personnel of three general law enforcement forces in our country: General Directorate of Security, General Command of Gendarmerie and Coast Guard Command. As a requirement of the rule of law, paying attention to the principles of the right to a fair trial in disciplinary investigations of general law enforcement personnel and preventing personnel from being victimized within the framework of these principles is of serious importance in the context of the European Convention on Human Rights, to which we are a party. As a matter of fact, within the hierarchical system where the superiority of the administration is accepted, it is the most natural right of those accused of indiscipline to benefit from the principles of the right to a fair trial in disciplinary investigations against personnel within the scope of both the European Convention on Human Rights and the Constitution. With the study titled“Disciplinary Investigation in the Context of the Right to Fair Trial in General Law Enforcement Disciplinary Law”, the concept of general law enforcement in the literature, the conceptual dimension of the principles of the right to a fair trial and new regulations in the legislation, general law enforcement disciplinary law and developments in this field, the most basic human rights in disciplinary investigations of general law enforcement personnel, the applicability of the principles of the right to a fair trial, which is one of the rights, was examined. Within the framework of the findings obtained as a result of the examination, the guarantees provided by the right to a fair trial in disciplinary investigations against general law enforcement personnel were revealed, the issues and deficiencies in the legislation have been tried to be explained based on these guarantees, and the issues that need to be taken into consideration in the context of the right to a fair trial in disciplinary investigations have been expressed in detail.