Farklı ağız içi tarayıcıların renk belirlemedeki doğruluğunun ve tekrarlanabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the accuracy and repeatability of different intraoral scanners on color determination
- Tez No: 888247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı ağız içi tarayıcıların renk belirlemedeki doğruluğunu ve tekrarlanabilirliğini değerlendirmektir. Çalışmada, bir spektrofotometre ve iki ağız içi tarayıcısı ile 21, 23 ve 26'nın orta üçlü bölgesindeki rengi belirlendi. L*, a*, b* değerleri referans olarak kabul edildi. Cihazlar arasında ortak bir renk belirlemek ve L*, a*, b* koordinatlarını karşılaştırabilmek için bir dönüşüm tablosu oluşturuldu. Bu dönüşüm tablosunun değerleri Vita Easyshade V veri tabanından alındı ve Ivoclar A-D Shade Guide'a aitti. Ağız içi tarayıcıların doğruluğu, en sık belirlenen renge göre değerlendirildi. Tekrarlanabilirlik, her cihazda tekrar eden renk kodu sayısı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the accuracy and repeatability of different intraoral scanners on tooth color determination. In the study, a spectrophotometer and two intraoral scanners were determined color of the middle third of 21, 23 and 26. L*, a*, b* values were accepted as a reference. A conversion table was established between the devices to determine a common color to accurate and L*, a*, b* coordinates to compare. The values of this conversion table were taken from the database of Vita Easyshade V and belonged to the Ivoclar A-D Shade Guide. Accuracy of intraoral scanners was evaluated to the most commonly determined color. For repeatability, it was evaluated by the number of repeating color codes on each device.