The relationship between the dietary phytochemical index and disease and treatment-related symptoms of the individuals receiving chemotherapy in the oncology clinic of a private hospital in kocaeli
Kocaeli'nde özel bir hastanenin onkoloji kliniğinde kemoterapi alan bireylerin hastalığa ve tedaviye bağlı yaşadıkları semptomlar ile diyet fitokimyasal indeks ilişkisi
  1. Tez No: 888248
  2. Yazar: BARIŞ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE DUMLU BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Fitokimyasallar kemoterapiye bağlı semptomların hafifletilmesinde önemli faydalar sağlayabilir. Bu kesitsel çalışma, kemoterapi alan hastalarda diyetteki fitokimyasalların kanserle ilişkili semptomlar üzerindeki rolünü belirlemeyi amaçladı. Demografik değişkenler, kilo ve boy gibi antropometrik ölçümler, üç günlük besin tüketim kaydı ve hastaların kemoterapiyle ilişkili semptomlarının bileşik bir ölçümü olan Nightingale Semptom Değerlendirme Ölçeği (N-SAS) gibi veriler, yüz yüze görüşmeler yoluyla toplandı. Diyet fitokimyasal indeksi (DPI), hastanın gıda kayıtlarına dayanarak hesaplandı. Çalışmaya yaş ortalaması 59,59 ± 13,19 yıl olan 152 katılımcı dahil edildi. Ortalama N-SAS skoru 2,16 ± 0,80 idi. Tüm grubun ortalama DPI puanı 24,66 ± 6,55 olup, kadınlarda (26,61 ± 6,06) erkeklere göre (23,05 ± 6,54) anlamlı derecede yüksekti (p=0,001). DPI çeyrek değerleri arttıkça N-SAS puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş görüldü (p=0,002). N-SAS skoru ile DPI ile tüm kanserler (r = -0,364; p < 0,001) ve akciğer (r = -0,513; p = 0,005), meme (r = -0,612; p < 0,001) ve GIS (r = -0,329; p = 0,033) gibi farklı kanser türleri arasında anlamlı negatif korelasyon bulunmuştur. Kemoterapi hastalarında diyetteki fitokimyasalların arttırılması tedaviye bağlı semptomların yönetilmesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
Phytochemicals may confer substantial benefits in alleviating chemotherapy-related symptoms. This cross-sectional study aimed to determine the role of dietary phytochemicals on cancer-related symptoms in patients receiving chemotherapy. Data including demographic variables, anthropometric measures including weight and height, three-day food record, and Nightingale Symptom Assessment Scale (N-SAS), a composite measure of patients' chemotherapy-related symptoms, were gathered via face-to-face interviews. The dietary phytochemical index (DPI) was computed based on the patient's food records. The study included 152 participants with a mean age of 59.59 ± 13.19 years. The mean N-SAS score was 2.16 ± 0.80. The average DPI score for the entire group was 24.66 ± 6.55, significantly higher in females (26.61 ± 6.06) than males (23.05 ± 6.54) (p=0.001). As the DPI quartile values increased, there was a statistically significant decrease in N-SAS scores (p = 0.002). A significantly negative correlation was found between N-SAS score and DPI and all cancers (r = -0.364; p < 0.001) and different cancer types such as lung (r = -0.513; p = 0.005), breast (r = -0.612; p < 0.001), and GIS (r = -0.329; p = 0.033). Increasing dietary phytochemicals in chemotherapy patients may help manage treatment-related symptoms.