Ortognatik cerrahide kullanılan kişiye özel miniplakların tasarımı, üretimi, biyomekanik analizi ve testleri
Design, Manufacturing, Biomechanical Analysis and Tests of Patient Specific Miniplates Used in Orthognathic Surgery
- Tez No: 888269
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA ARIKAN KOCAELLİ, DOÇ. DR. EROL CANSIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kişiye özel rehberlerin ve kişiye özel implantların kullanımı ortognatik cerrahide son yıllardaki en önemli gelişmedir. Kişiye özel rehberler ve kişiye özel implantlar beraber kullanıldıklarında kemik segmentlerinin tüm uzaysal hareketleri kontrol edilebilmekte ve sanal cerrahi plan mandibular kondillerin sentrik ilişkiye getirilmesinden bağımsız olarak uygulanabilmektedir. Bu tez çalışmasında, sanal cerrahi planın ameliyata ne kadar doğru iletildiğini bulmak amacıyla kişiye özel rehberler ve kişiye özel implantlar kullanılarak bir kadavraya Le Fort I osteotomisi ve bilateral sagittal split osteotomi yapıldı. Kadavradan ameliyat sonrası alınan bilgisayarlı tomografiden elde edilen üç boyutlu rekonstrüksiyon, sanal cerrahi planla karşılaştırıldı. Maksiller segmentin anteroposterior, mediolateral ve vertikal eksenlerde sırasıyla 0.0049 mm, 0.6637 mm ve 0.0584 mm plandan saptığı; pitch yaw ve roll olarak ise sırasıyla 0.0647°, 0.1586° ve 0.5314° plandan saptığı bulundu. Maksiller kesici orta hattı mediolateral eksende 0.3701 mm kaydı. Mandibular distal segmentte ise anteroposterior eksende 0.28 mm hata bulundu. Kişiye özel rehberlerin ve kişiye özel implantların kullanımı birçok avantajının yanında sanal cerrahi planın ameliyata başarılı şekilde ulaştırılmasını sağladı. Ayrıca kişiye özel rehberler ve kişiye özel implantlar kullanılarak canlı insanda Le Fort I osteotomisi ve bilateral sagittal split osteotomi yapılmış bir olgu sunuldu ve bu yöntemin uygulanabilirliği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Patient specific guides and patient specific implants have emerged as pivotal advancement in orthognathic surgery in recent years. When utilized in conjunction, these custom tools efficiently regulate all spatial movements of bone segments, operating independently of achieving centric relation of the mandibular condyles during surgery. This thesis study aims to assess the accuracy with which a virtual surgical plan is executed in surgery through the utilization of patient specific guides and patient specific implants. To accomplish this, Le Fort I osteotomy and bilateral sagittal split osteotomy were performed on a cadaver using these personalized tools. A threedimensional reconstruction obtained from postoperative computed tomography of cadaver was compared with the virtual surgical plan. The maxillary segment exhibited deviations of 0.0049 mm in the anteroposterior axis, 0.6637 mm in the mediolateral axis and 0.0584 mm in the vertical axis. Additionally, deviations of 0.0647° in pitch, 0.1586° in yaw, and 0.5314° in roll were observed. The maxillary incisor midline shifted by 0.3701 mm in the mediolateral axis, while the mandibular distal segment had a 0.28 mm anteroposterior axis discrepancy. The use of patient specific guides and patient specific implants not only offered numerous advantages but also ensured the successful implementation of the virtual surgical plan in practice. Furthermore, a case report involving a live human patient who underwent Le Fort I osteotomy and bilateral sagittal split osteotomy with the assistance of patient specific guides and patient specific implants is presented to demonstrate the method's applicability.