Comparison of the fracture strength of different materials used for cantilever prosthesis
Farklı malzemeler kullanılarak yapılan kantilever protezlerinin kırılma dayanımlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 888358
  2. Yazar: ESRA SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER KAZAZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sönmez, E. (2024). Farklı malzemeler kullanılarak yapılan kantilever protezlerinin kırılma dayanımlarının karşılaştırılması. Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Doktora Tezi, İstanbul. Amaç: Bu çalışmada amaç, PEEK, PEKK ve PMMA polimerlerinden yapılan sabit protez altyapılarının kırılma mukavemetini, simüle edilmiş ağız ortamında Zirkonya'dan yapılan altyapılarla karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Klinik olarak dişsiz arka bölge senaryosunu in vitro simüle etmek için merkezleri arasında 15 mm mesafe olan iki implant akrilik reçineye gömüldü. Altyapılar, PEEK, PEKK, PMMA ve Zirkonya olmak üzere dört farklı malzemeden CAD/CAM bloklarından kazındı ve her biri iki farklı kantilever uzunluğuna sahipti: 10 mm (1 molar) ve 20 mm (2 molar). Kazıma işlemi tamamlandıktan sonra, tüm numuneler 5°C ve 55°C olan 2 banyoya her döngü 60 saniye, her banyoda 20 saniye ve banyolar arasında geçiş için her seferinde 10 saniye olacak şekilde termosiklusa tabi tutuldu. Hazırlanan numuneler, reçine modifiye cam iyonomer siman ile simante edildi ve kantileverin en distal ucundan 2 mm uzakta dikey bir kuvvet altında test edildi. Kuvvet, Instron Universal Test Cihazı 3228 kullanılarak 1 mm/dak hızında uygulandı. Deformasyon ve desimantasyon değerleri kaydedildi. Parametrelerin normalliği Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilks testleri kullanılarak değerlendirildi. Veriler iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Sönmez, E. (2024). Comparison of the fracture strength of different materials used for cantilever prosthesis. Yeditepe University, Institute of Health Sciences, PhD thesis, Istanbul. Purpose: The aim of this study is to compare the fracture strength of fixed prosthetic frameworks made from PEEK, PEKK, and PMMA polymers, in comparison to infrastructures made from Zirconia, in a simulated the oral environment. Materials and Methods: To simulate the clinical scenario of an edentulous posterior region in vitro, two implants with a center-to-center distance of 15 mm were embedded in acrylic resin. Frameworks were milled from CAD/CAM blocks in four different materials—PEEK, PEKK, PMMA, and Zirconia—each with two cantilever lengths: 10 mm (1 molar) and 20 mm (2 molars). After milling, all samples underwent thermocycling with the following program: 20,000 cycles in two water baths (5°C and 55°C). Each cycle lasted 60 seconds: 20 seconds in each bath and 10 seconds for each transfer between the baths. The prepared samples were cemented with resin-modified glass ionomer cement and tested under a vertical force applied 2 mm from distal end of cantilever. The force was applied at a speed of 1 mm/min using an Instron Universal Testing Machine 3228. Values for deformation and decementation have been documented. Normality of the parameters was evaluated using Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilks tests. Data was analyzed with two-way analysis of variance (ANOVA).