Romatoid Artrit Sabah Tutukluğu Değerlendirme Ölçeği'nin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validation and reliability study of the Morning Stiffness Assessment Scale in Turkish population
- Tez No: 888421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Metodolojik ve tanımlayıcı olarak planlanan bu araştırmanın amacı, Morning Stiffness Assessment Scale'in Türk toplumunda geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Araştırmanın örneklemini, bir üniversite hastanesinin İç hastalıkları - romatoloji polikliniklerine başvuran, RA tanısı alan ve dâhil edilme kriterlerine uyan 112 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri hastaların sosyodemografik ve hastalıkla ilgili özelliklerini sorgulayan 23 soruluk kişisel bilgi formu, Sabah tutukluğu Değerlendirme Ölçeği, Sağlık Değerlendirme Anketi ve VAS çizelgesi ile yüz-yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Sırasıyla ölçeğin dil ve kapsam geçerliği, ölçüt ve ayırt edici geçerlik ve yapı geçerliği ile güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar (sayı, yüzde ortalama, standart sapma), korelasyon analizi, T testi, One Way ANOVA testleri, Cronbach Alfa analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve Açıklayıcı Faktör Analizi kullanılmıştır. Kapsam geçerlilik ölçütü The Content Validity Ratio değerinin 1.00 olarak bulunmuştur. Ölçeğin madde-toplam test korelasyon değerlerinin ise 0.67 ile 0.82 arasında değiştiği belirlenmiştir. Ölçeğin alt boyutlarına ait Cronbach alfa değerleri; STÖ alt boyutu cronbach alfa katsayısı 0.82, STGE 0.91 ve toplam ölçek cronbach alfa katsayısı ise 0.92 olarak hesaplanmıştır. Ölçeğin Türkçe versiyonunun orijinal modelle iyi uyum gösterdiği dolayısıyla ölçeğin 2 faktörlü yapısının doğrulandığı gözlenmiştir. Sabah Tutukluğu Değerlendirme Ölçeği Türk toplumunda RA hastalarında sabah tutukluğunu ölçen geçerli ve güvenilir bir araçtır.
Özet (Çeviri)
The aim of this methodological and descriptive study was to conduct a validation and reliability study of the Morning Stiffness Assessment Scale in the Turkish population. The sample of the study consisted of 112 patients diagnosed with RA who applied to the internal medicine - rheumatology outpatient clinics of a university hospital and met the inclusion criteria. The research data were collected through face-to-face interviews using a 23-item personal information form questioning patients' sociodemographic and disease-related characteristics, Morning Stiffness Assessment Scale, Health Assessment Questionnaire, and VAS scale. Successively, language and scope validity, criterion and discriminant validity, and reliability analyses of the scale were performed. Descriptive statistical methods (number, percentage, mean, standard deviation), correlation analysis, T test, One Way ANOVA tests, Cronbach's alpha analysis, confirmatory factor analysis, and exploratory factor analysis were used for data analysis. The Content Validity Ratio value for scope validity criterion was found to be 1.00. It was determined that the item-total test correlation values of the scale ranged from 0.67 to 0.82. The Cronbach's alpha values for the sub-dimensions of the scale were calculated as follows; Cronbach's alpha coefficient for Characteristics of Morning Stiffness sub-dimension was 0.82, for Overall İmpact of Morning Stiffness was 0.91, and for the total scale was 0.92. It was observed that the Turkish version of the scale showed good fit with the original model, thus confirming the 2-factor structure of the scale. The Morning Stiffness Assessment Scale is a valid and reliable tool for measuring morning stiffness in RA patients in the Turkish population.