Akü bileşenlerinde yapılacak değişikliklerin akünün performansına etkilerinin deneysel tasarım yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the effects of changes in battery components on battery performance using design of experiments approach
- Tez No: 888475
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde birçok akü çeşidi arasından en çok kullanılanı ve kullanım alanı en geniş olanı kurşun-asit akülerdir. Kurşun-asit akülerde çevrim ömrü ve kapasite çok önemlidir. Çevrim ömrü (Cycle Life): Akünün belli bir seviye kadar deşarj ve sonra tam şarj edilmesine bir“çevrim”denir. Akü Ah olarak belirtilen kapasitesini %80'e kadar koruyacak şekilde kaç kez şarj/deşarj“çevrimine”sokulabiliyor ise o akünün“çevrim ömrü”o sayıya eşittir. Elektriksel akım, elektriksel yük taşıyan parçacıkların hareketidir. Çevrim ömrü, ızgara kalınlığına, ızgara malzemesine, plaka hamur kimyasalına, akü sıcaklığına bağlıdır. Kapasite, plakaların yüzey alanlarına, kaynak kalitesine (iç direnç), plaka sayılarına ve kullanılan seperatörlerin(ayıraç) geçirgenliklerine bağlıdır. Bu çalışmada MOORA yöntemi kullanılarak birden fazla akü bileşeni aynı anda incelenip en iyi akü tasarımını seçenekler arasından belirleyebilecek bir model önerilmiştir. 12 ay sonunda iç direnç ve voltaj ölçümleri yapıldıktan sonra en iyi sonucu veren parametre seti ilk uygulama olarak MOORA yöntemiyle belirlenmiş, seçilen set için XRD analizleri yapılmış ve SEM görüntüleri yorumlanmıştır. Bu sayede bütünleşik bir en iyileşme yaklaşımı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, among many battery types, the most used and the most widely used are lead-acid batteries. Cycle life and capacity are very important in lead-acid batteries. Cycle Life: Discharging the battery to a certain level and then charging it fully is called a“cycle”. The“cycle life”of the battery is equal to the number of times the battery can be charged/discharged in a way to preserve its capacity stated in Ah up to 80%. Electric current is the movement of particles carrying electrical charge. Cycle life depends on grill thickness, grill material, plate dough chemical, battery temperature. Capacity depends on the surface area of the plates, welding quality (internal resistance), number of plates and the permeability of the separators used. In this study, a model that can examine multiple battery components simultaneously using the MOORA method and determine the best battery design among the options is proposed. After internal resistance and voltage measurements were made at the end of 12 months, the parameter set that gave the best results was determined by the MOORA method as the first application, XRD analyzes were performed for the selected set and SEM images were interpreted. In this way, an integrated optimization approach has been developed.