Yetişkin bireylerde erteleme ve dindarlık ilişkisi
The relationship between procrastination and religiosity in adults
  1. Tez No: 888490
  2. Yazar: DUYGU VERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İBRAHİM YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, yetişkin bireylerde erteleme davranışı ve dindarlık arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Ayrıca araştırmada cinsiyet, meslek, yaş, ebeveyn tutumu, din eğitim durumu vb. gibi katılımcıların demografik özellikler arasındaki ilişkiler de ele alınmıştır. Çalışmada araştırma yöntemlerinden nicel yönteme başvurulmuştur. Nicel yöntemlerden ise ilişkisel ve betimsel tarama modelinden faydalanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Bolu ilinde yaşayan 632 yetişkin bireyden oluşmaktadır. Araştırmanın veri toplama aracı ise Genel Erteleme Eğilimi Ölçeği, Dindarlık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formudur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre erteleme davranışı ve dindarlık düzeyi ile demografik değişkenler arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin demografik değişkenlerden ebeveyn tutumu ile dindarlık ve erteleme arasındaki ilişkiye göre otoriter ailede büyüyen çocukların erteleme davranışlarında azalış görülürken dindarlık düzeylerinde yükseliş tespit edilmiştir. Katılımcıların yaş ile dindarlık ve erteleme arasındaki ilişkiye göre 18-25 yaş aralığındakilerde erteleme eğilimleri diğerlerine oranla daha yüksekken dindarlık düzeylerinde bir azalış tespit edilmiştir. Genel erteleme eğilimi ve dindarlık arasında ise negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Buna göre erteleme davranışı arttıkça dindarlık düzeyinin azaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is examinated the relationship between procrastination and religiosity in adults. İn addition to these relationship between the demographic characteristics of participants (gender, age, occupation, parent attitude, etc.) were also addressed too. Quantitative method one of research methods was used in the study. Relational and descriptive scanning from quantitative method was used in the study. Sample of the research is included 632 adult participants who living in Bolu City. Data collection tools of the research are General Procrastination Scale, Religiosity Scale and Personal Information Form. Accordıng to obtained findings in result of the research among procrastination and level of religiosity with demographic variables are found some differences. For example, according to the relationship between parental attitude, religiosity and procrastination among demographic variables, children who grew up in authoritarian families showed a decrease in procrastination behaviors while their religiosity levels increased. According to the relationship between age, religiosity and procrastination of the participants, procrastination tendencies of those between the ages of 18-25 were higher than the others, while their religiosity levels decreased. The relationship between general procrastination and religiosity was found in negative direction. Namely, as procrastination increases, the level of religiosity decreases.