Farklı spor branşlarında valgus açısı ve Q açısının alt ekstremite fonksiyonel performansı ile ilişkisi
The relationship of valgus angle and Q angle with lower extremity functional performance in different sports branches
- Tez No: 888492
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ELİÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, yüksek dereceli valgus açısı ve Q açısındaki değişimlerin alt ekstremite fonksiyonel performansıyla ilişkisini inceleyerek bu değişimlere neden olan faktörleri belirlemektir. Çalışmaya 199 gönüllü sporcu (futbol, basketbol, voleybol, hentbol, ragbi, tenis, yüzme, güreş, judo ve tekvando sporcusu) katılmıştır. Futbol, basketbol, voleybol, hentbol, ragbi, tenis, yüzme, güreş, judo ve tekvando sporları ile ilgilenen sporcular katılım sağlamıştır. Araştırmaya katılan tüm sporculara çalışmanın başında araştırmacı tarafından geliştirilen 6 soruluk demografik soru envanteri uygulanmıştır. Daha sonra katılımcılara fonksiyonel performans testleri olan; tek adım atlama testi, üç adım atlama testi, çapraz atlama testi, medial tarafa üç adım atlama testi, medial rotasyon atlama testi, eller belde dikey sıçrama testi ve eller yukarda sıçrama testi uygulanmıştır. Bu ölçümlerin ardından Q açısı ve valgus açısı ölçümü için katılımcılara test protokolleri hakkında bilgi verilerek fotoğraflama işlemi ile ölçümler yapılmıştır. Kinovea 0.8 video hareket analizi programı ile Q ve valgus açıları tespit edilerek kaydedilmiştir. Performans ölçüm parametrelerinin cinsiyete göre karşılaştırılmasında tüm parametrelerde anlamlı sonuçlar bulunmuştur (p0,05). Aynı şekilde, performans ölçüm parametreleri de branşlara göre değerlendirildiğinde anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Performans ölçüm parametreleri, valgus ve Q açıları bireysel ve takım sporları olarak değerlendirildiğinde de anlamlı sonuç çıkmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between high-degree valgus angle and Q angle changes and lower extremity functional performance and to determine the factors that cause these changes. One hundred ninety-nine volunteer athletes (football, basketball, volleyball, handball, rugby, tennis, swimming, wrestling, judo and taekwondo athletes) participated in the study. A 6-question demographic questionnaire inventory developed by the researcher was applied to all athletes participating in the study at the beginning of the study. Afterwards, functional performance tests such as the one-step jump test, three-step jump test, crossover jump test, medial side three-step jump test, medial rotation jump test, hands-on waist vertical jump test and hands-up jump test were applied to the participants. After these measurements, the participants were informed about the test protocols for Q angle and valgus angle measurements and measurements were made by photographing. Q and valgus angles were determined and recorded with Kinovea 0.8 video motion analysis program. In the comparison of performance measurement parameters according to gender, significant results were found in all parameters (p0.05). Similarly, when performance measurement parameters were evaluated according to branches, no significant difference was found (p>0.05). When performance measurement parameters, valgus and Q angles were evaluated as individual and team sports, no significant result was found (p>0.05).