Gıda takviyelerinin içeriğinde bulunan bazı flavonoidlerin C vitamini ile eşzamanlı analizi
Simultaneous analysis of some flavonoids and vitamin C contained in food supplements
  1. Tez No: 888554
  2. Yazar: PELİN DEMİR AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Demir Aksu, P. (2024). Gıda Takviyelerinin İçeriğinde Bulunan Bazı Flavonoidlerin C Vitamini İle Eşzamanlı Analizi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Analitik Kimya Anabilim Dalı. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Bu tez çalışmasında C Vitamini yanında gıda takviyelerinin içeriğinde bulunan flavonoidlerden Rutin ve Kersetin'in farmasötik preparatlarda yan yana analizi için yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi geliştirilmiş ve valide edilmiştir. Geliştirilen metotta maddeler 1.0 mL/dakika akış hızında Asetonitril: %0,2 Formik asit hareketli fazının gradient uygulanması ile Phenomenex C18 (5µm, 250 x 4.6 mm ID) kolon kullanılarak ayrılmıştır. Kantitatif tayin maddelerin diyot sıralı dedektör ile Rutin ve Kersetin için 355 nm de C vitamini için 250 nm'de izlenmesi ile gerçekleştirilmiştir. Kalibrasyon eğrisi, C vitamini için 50-150 µg/mL, Rutin için 25-75 µg/mL ve Kersetin için 50-150 µg/mL aralığında doğrusal bulunmuş ve regresyon doğrusunun korelasyon katsayısı herbir etken için 0.99'dan büyük elde edilmiştir. Geliştirilen yöntem ICH kurallarına göre valide edildikten sonra C Vitamini, Rutin ve Kersetin içeren ticari gıda takviyelerinin analizine uygulanmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Önerilen yöntem, yüksek geri kazanım, iyi doğruluk ve kesinlik ile başarılı bir şekilde C Vitamini, Rutin ve Kersetin'in sanayideki eşzamanlı bulk ve kapsül formlarının tayini için kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Demir Aksu, P. (2024). Simultaneous Analysis Of Some Flavonoids And Vitamin C Contained İn Food Supplements. Istanbul University, Institute of Health Sciences, Analytical Chemistry Department. Master Thesis. Istanbul. In this thesis, a high-performance liquid chromatography (HPLC) method has been developed and validated for simultaneous quantification of Vitamin C, Rutin, and Quercetin in food suplements. In the developed method, substances were separated using a Phenomenex C18 (5µm, 250 x 4.6 mm ID) column with a gradient application of Acetonitrile: 0.2% Formic acid mobile phase at a flow rate of 1.0 mL/min. Quantitative determination was performed by monitoring the substances with a diode array detector at 355 nm for Rutin and Quercetin and 250 nm for Vitamin C. The calibration curves were found to be linear in the range of 50-150 µg/mL for Vitamin C, 25-75 µg/mL for Rutin and 50-150 µg/mL for Quercetin and the correlation coefficient of the regression line was obtained greater than 0.99 for each substances. After the developed method was validated according to ICH rules, it was applied to the analysis of commercial food supplements containing Vitamin C, Rutin and Quercetin and satisfactory results were obtained. The proposed method can be successfully used for the determination of Vitamin C, Rutin and Quercetin in bulk and capsule forms in industry with high recovery, good accuracy and precision.