Factors influencing children's relationship with voice assistants
Çocukların sesli asistanlarla ilişkilerini etkileyen faktörler
- Tez No: 888851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TAHİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Teknolojik gelişmeler ile sesli asistanlar (SA) çocukların sosyal çevrelerinde daha yaygın hale gelmektedir ancak çocukların SA'larla kurduğu ilişkinin doğası hakkındaki bilgimiz oldukça kısıtlıdır. Bu çalışmada ilkokul seviyesindeki çocukların (N = 68) SA'larla kurdukları parasosyal ilişkinin özellikleri incelenmiştir. Katılımcılar bir SA'yla etkileşime girmiştir ve SA ile kurulan ilişkinin özellikleri ile yakın arkadaşlar, favori çizgi film karakterleri ve oyuncaklarla kurulan ilişkiler arasında karşılaştırma yapılmıştır. Çocukların ilk kez etkileşime girdikleri SA'larla kurdukları parasosyal ilişki ile en sevdikleri çizgi film karakterleri ve oyuncakları ile kurdukları ilişkinin aynı düzeyde olduğu gözlenmiştir. SA'yla kurulan parasosyal ilişkide irade ve yaşam atıflarının ve çocukların antropomorfizm eğiliminin pozitif yordayıcılar olduğu görülmüştür Çocukların etkileşim esnasında kullandığı antropomorfik dil ile SA ile kurdukları parasosyal ilişki arasında pozitif bir ilişki gözlenmesi, etkileşimde kullanılan dilin SA'ya dair antropomorfik kavramsallaştırmanın davranışsal bir göstergesi olabileceğine işaret etmektedir. Diğer etkileşim özellikleri ile SA'yla kurulan parasosyal ilişki arasında ise anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Bu çalışma çocuk raporları kullanarak çocukların SA'larla parasosyal ilişkiler kurduğunu, ilişki kurdukları varlığın özelliklerinin çocukların değerlendirmelerini etkilediğini ve sözel ve davranışsal ölçümleri bir arada kullanmanın zengin bulgular elde etmek için önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With technological advancements, voice assistants (VA) are becoming more prevalent in children's social environments; however, our understanding of children's relationships with VAs is limited. In this study, the characteristics of elementary school children's (N = 68) parasocial relationships (PSR) with VAs was investigated. To explore the role of interaction characteristics in-depth, an interaction session between children and a VA is included in the current study. Further, the characteristics of children's PSR with the VA were compared to their relationship with close friends, favorite cartoon characters, and toys. The strength of the PSR children formed with the VA they interacted with for the first time was comparable to the PSR they formed with their favorite cartoon characters and toys. The role of VA's artificially intelligent features was discussed in relation to this finding. Agency and life attributions to the VA, as well as children's anthropomorphism tendencies, significantly predicted the strength of children's PSR with the VA. The positive trend observed between children's anthropomorphic language toward the VA and the strength of their PSR indicated that language could be conceptualized as a behavioral indicator of the VA's anthropomorphic conceptualization. Other interaction characteristics did not correlate with the strength of children's PSR with the VA. The current study uses child reports to show that children form PSR with VAs, that the agent characteristics influence children's evaluations in forming PSR, and that using a combination of verbal and behavioral measures is important for obtaining rich findings.