İş aile yaşam çatışması: Sakarya Üniversitesi akademisyenleri üzerine bir araştırma
Work family life conflict: A research on Sakarya University academicians
  1. Tez No: 569075
  2. Yazar: MERVE PELİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM YILDIRIMALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bireylerin yaşamının önemli bir bölümünü iş ve aile yaşamı oluşturmaktadır. Günümüz çalışma yaşamının önemli sorunlarından birini çalışanların iş ve aile yaşamları arasında yaşadıkları çatışma oluşturmaktadır. Bireylerin iş ve aile hayatlarında üstlendiği roller, talep ve ihtiyaçların aynı anda ortaya çıkmasından dolayı uyumsuz olmakta ve genellikle roller arasında çatışma yaşandığı görülmektedir. İş aile yaşam çatışması, iş yaşamının aileye, aile yaşamının etkilerinin işe yansımasından kaynaklanan çatışmaları ifade etmektedir. Akademisyenlerin de yaşadıkları sorunlar arasında iş aile yaşam çatışması yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, akademisyenlerin iş aile yaşam çatışması sorununu incelemektir. Bu kapsamda Sakarya Üniversitende görev yapmakta olan 320 akademisyen ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Anketler SPSS 24.0 ile analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, Araştırmaya katılan akademisyenlerin iş aile yaşam çatışması düzeyi çatışmanın alt boyutlarına göre farklılık gösterip, işten aileye yönelik çatışma düzeyinin aileden işe yönelik çatışma düzeyinden yüksek olduğu tespit edilmiştir. Akademisyenlerin iş aile yaşam çatışması düzeyinin cinsiyet, yaş, medeni durum, eşin çalışma durumu, çocuk sayısı gibi demografik değişkenlerle; fakülte, unvan, ekonomik sıkıntı yaşama algısı, kıdem, haftalık ortalama çalışma saati ve akademik çalışmaya ayrılan zaman algısı gibi iş ile ilgili faktörlere göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Aylık hane geliri, idari görev varlığı, evde işle ilgili ortalama çalışma saati ve haftalık ders yükü gibi işle ilgili diğer faktörlerle iş aile yaşam çatışması arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Work and family life constitute the major part of most individuals' lives. One of the factors influencing modern working life is the conflict that employees experience between their work and family lives. Conflicting roles of people between work and family life and the emergence of conflicting demands and incompatible needs at the same time have been witnessed. Work-Family conflict is the problems arise from the reflections of the effects of working life conflict on family life and/or vice versa. Among the problems experienced by academics is the conflict of work and family life. The aim of this study is to examine the problem of academia 's family life conflict. In this context, a survey was conducted with 320 academicians working in Sakarya University. The surveys were analyzed with SPSS 24.0.As a result of the analyzes, the level of work-family conflict of the academicians participating in the research varied according to the sub-dimensions of the conflict, and it was determined that the level of conflict from work to family was higher than the level of family conflict. The level of work-family conflict of academicians is based on demographic variables such as gender, age, marital status, working status of spouse, number of children; It has been determined that there is a significant difference between the faculty, title, economic perception of life, seniority, weekly average working hours and work time factors. There was no significant relationship between work-family conflict and monthly household income, administrative duty presence, home-based work hours and weekly workload.