The effect of norm exceptions on children's epistemic trustand stereotype formation
Norm istisnalarının çocukların önyargı gelişimi ve epistemik güveni üzerindeki etkisi
- Tez No: 888855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TAHİROĞLU, DOÇ. DR. GAYE SOLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırmalar çocukların tanıklıklar ve karşılaşmalar yoluyla yeni gruplar hakkında bilgi edindiğini gösteriyor. Bu çalışmada, istisnai grup üyelerinin, çocukların bir grup hakkında bilgi veren kişilere yönelik değerlendirmeleri üzerindeki etkisi araştırıldı. Yaşları 6 ila 7 arasında değişen çocuklar (N = 135), minimal grup atamasına dayalı olarak grup-içi ve grup-dışı bilgi veren koşullarına atandı. Bilgi veren, yeni bir grup hakkında bir bilgi verdi. Çocukların yarısı, üyeleri bu bilgiyle büyük ölçüde çelişen bir grupla (üyelerin dörtte üçü), diğer yarısı, bu bilgiyi büyük ölçüde doğrulayan bir grupla (üyelerin dörtte üçü) tanıştırıldı. Çocukların ilk üyeyle karşılaştıktan sonra diğer örnekleri öğrenme istekliliği ölçüldü. Daha sonra, bilgi verenin verdiği ilk bilginin ve farklı bir grup ve nesneye ilişkin iki yeni bilginin doğruluğunu değerlendirmeleri istendi. Sonuçlara göre, çocuklar karşılaştığı ilk üye bilgiyi doğrulamak yerine çeliştiğinde kanıt aramaya daha fazla istekliydi. Genel olarak, çocuklar grup-içi bilgi verenlerin ifadelerini, grup-dışı bilgi verenlerinkinden daha doğru olarak değerlendirdi. Dahası, doğrulayıcı koşuldaki çocuklar bilgi verenlerin ifadelerini çelişkili durumdaki çocuklara göre daha doğru buldu. Ek olarak, bilgi veren grup kimliğinin etkisinin doğrulayıcı koşullarda daha belirgin olmasıyla birlikte bir etkileşim etkisi de gözlemlendi. Son olarak, çocukların ilk tanıklığa olan güveni, yeni bir nesne hakkında bilgi edinmeye dair epistemik güveni yordamazken, yeni bir grup hakkında bilgi edinmeye yönelik epistemik güvenlerini yordadı. Özetle, bu bulgular grup üyeliği dinamikleri ve örneklem dağılımının çocukların sosyal öğrenme ve epistemik güven süreçleri üzerini nasıl etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Previous research indicates that children acquire information about novel individuals through testimonies and social encounters. The present study investigated the impact of exceptional group members on children's evaluations in informants who give testimony about a group. Children aged 6-to-7 (N = 135) were assigned to either ingroup or outgroup informant conditions based on minimal group assignment. Informants provided testimony about a novel group. Subsequently, half of the children were exposed to a group whose members largely contradicted the initial testimony (three-fourths of members), while the other half encountered a group largely confirmed by the testimony (three-fourths of members). Children's willingness to learn about other examples after encountering the first member was assessed. They were then asked to evaluate the accuracy of the initial testimony and two additional testimonies about a different novel group and object. Results showed that children exhibited greater willingness to seek evidence when initial examples contradicted rather than confirmed the testimony. Overall, children were more likely to evaluate informants' testimony as true when they were ingroups compared to when they were outgroups, and when the members they encountered were mostly confirmatory rather than contradictory. Additionally, an interaction effect was observed, with the effect of informant group identity being more pronounced in confirmatory conditions. Finally, children's trust in initial testimony predicted their epistemic trust in learning about a novel group but not about a novel object. To sum up, these findings illustrate how the dynamics of group affiliation and sample distributions influence children's social learning and epistemic trust processes.