The economic landscape of Bagratid Armenia and foundations of Byzantium's Eastward expansion (949-1045)
Bagratuni Ermenistanı'nın iktisadi coğrafyası ve Bizans'ın Doğu yönünde genişlemesinin temelleri (949-1045)
  1. Tez No: 888862
  2. Yazar: HAKAN BERKE ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ KORAY DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Ermeni Bagratuni Krallığı, 884-1045 yılları arasında Doğu Anadolu'da politik, dini, ve ekonomik bir güç olarak faaliyet göstermiştir. Bahsi geçen dönemi ele alan bu tez başlıca iki bölüme ayrılmıştır. İlk kısım Bagratuni Krallığı, diğer Ermeni prenslikleri ve Arap emirliklerine odaklanarak bölgenin refahının kaynaklarını araştırmaktadır. Bölgenin ekonomik coğrafyası, topoğrafik özellikleri, doğal kaynakları, üretimi ve ihracat için kullanılan ticaret yolları ile merkezleri ele alınan konular arasındadır. İkinci bölüm ise 949 yılında Theodosiopolis'in alınmasıyla başlayan ve Taron, Tayk, Vaspurakan ve Ani'nin ilhaklarıyla devam eden Bizans'ın doğu yönündeki genişlemesini incelemektedir. Ayrıca, Bizans'ın doğuya yayılmasında ekonomi temelli nedenler var mıydı sorusuna da yanıt aramaktadır. Her ne kadar bu genişlemede bölgenin ekonomik ve ticari potansiyeli başat etken değilse de II. Basil döneminde gerçekleşen ve merkezi otoriteyi zafiyete uğratan iç isyanlar imparatorluğu ekonomik olarak etkilemiştir. Ermeni topraklarının ilhakının ve Ermenilerin Anadolu içlerine göç ettirilmesinin ana sebebi yerel aristokratik ailelelerin güçlerini dengelemektir. Bu politikanın gelecekte meydana gelmesi muhtemel aristokratik isyanların önünü keserek dolaylı olarak imparatorluk ekonomisinin zarara uğramasını engelleme amacı taşıması kuvvetle ihtimaldir. 1071 yılı öncesindeki şartlar göz önüne alındığında, bu tür bir eylem kâr-zarar ilişkisi içerisinde Bizans açısından faydalı ve mantıklı bir siyasi hamle olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The Armenian Bagratid Kingdom operated as a prominent political, religious, and economic force in Eastern Anatolia between 884 and 1045. This thesis, focusing on the aforementioned period, is structured into two main sections. The first section investigates the sources of the region's prosperity by focusing on the Bagratid Kingdom, other Armenian principalities, and Arab emirates. Topics covered include the economic geography, topographical features, natural resources, production, and commercial routes and centers used for exports. The second section examines Byzantine expansion eastward, beginning with the capture of the city of Theodosiopolis in 949 and continuing through the annexations of Taron, Tayk, Vaspurakan, and Ani. It also seeks to answer the question of whether there was an economic motive behind Byzantine expansion. Even though the economic and commercial potential to exploit was not the primary factor, internal rebellions during Basil II's reign had significantly weakened central authority and impacted the empire economically. The primary rationale behind the annexation of Armenian territories and the resettlement of Armenians into the interior of Anatolia was to balance the power of local aristocratic families. This policy probably aimed to indirectly prevent potential future aristocratic rebellions and to indirectly mitigate economic strain on the empire that would be caused by such rebellions. Considering the circumstances before 1071, such actions should be evaluated as a politically prudent and beneficial move for the Byzantine Empire in terms of cost-benefit analysis.