Ebeveynlerin çocuklarının riskli oyun oynamalarına yönelik tutumları ile çocukların problem çözme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parents' attitudes towards their children's playing risky games and children's problem solving skills
- Tez No: 888864
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada ebeveynlerin çocuklarının riskli oyun oynamalarına yönelik tutumları ile çocukların problem çözme becerisi arasındaki ilişki ele alınmıştır. Ayrıca çocukların cinsiyeti, kardeş sayısı, okul öncesi eğitim alma durumu; ebeveynlerin yaşı, aylık geliri, eğitim durumu; yaşanılan konut tipi ve açık alan bulunma imkânı değişkenlerinin bu ilişki üzerine etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında Ankara ilinde yer alan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı anaokulu ve anasınıflarında okul öncesi eğitimine devam eden 60-72 aylık 200 çocuk ve ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırma T.C. Millî Eğitim Bakanlığı'nın ve okul yönetiminin izni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Riskli Oyunlara İzin Verme Ölçeği”ve“Problem Çözme Becerisi Ölçeği”ile toplanmıştır. Tüm istatistiksel analizler istatistik paket programında 0.05 anlamlılık düzeyi referans alınarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde normallik dağılımı için Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri kullanılmıştır. Verilerin normal dağılımlı olması durumunda Two Independent T Testi kullanılmıştır. Verilerin normal dağılımlı olmadığı durumlarda ise Spearman Korelasyon - Mann Whitney U - Independent Samples ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ebeveynlerin çocuklarının riskli oyun oynamalarına yönelik tutumlarının ebeveyn eğitim düzeyi, çocuğun daha önce okul öncesi eğitim almış olma durumu ve açık alan bulunma imkanlarına göre farklılaştığını; çocuğun cinsiyeti, kardeş sayısı, ebeveyn aylık geliri, ebeveyn yaşı ve yaşanılan konut tipine göre farklılaşmadığını göstermiştir. Çocukların problem çözme becerilerinin ise açık alan bulunma imkanına göre farklılaştığını; çocuğun cinsiyeti, daha önce okul öncesi eğitim almış olma durumu, kardeş sayısı, ebeveyn aylık geliri, ebeveyn yaşı, ebeveyn eğitim durumu ve yaşanılan konut tipine göre farklılaşmadığını göstermiştir. Son olarak ebeveynlerin çocuklarının riskli oyun oynamalarına yönelik tutumları ile çocukların problem çözme becerisi arasında zayıf düzeyde pozitif bir ilişki mevcut olduğu tespit edilmiştir (p=0,002
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between parents' attitudes towards their children's engagement in risky play and the children's problem-solving skills. Additionally, the study investigates the impact of variables such as the child's gender, number of siblings, preschool education status; parents' age, monthly income, education level; and type of housing and availability of open space on this relationship. The sample of the study consists of 200 children aged 60-72 months who are attending preschool education in kindergartens and nursery classes affiliated with the Ministry of National Education in Ankara during the 2023-2024 academic year, along with their parents. The research was conducted with the permission of the Ministry of National Education and the school administration. Data were collected using the“Personal Information Form,”the“Permission for Risky Play Scale,”and the“Problem Solving Skills Scale.”All statistical analyses were performed using statistics package program, with a significance level set at 0.05. For the analysis of data normality, the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used. The Two Independent T-Test was employed for normally distributed data, while the Spearman Correlation, Mann-Whitney U, Independent Samples, and Kruskal-Wallis tests were used for non-normally distributed data. The findings revealed that parents' attitudes towards their children's engagement in risky play varied according to the parents' education level, the child's previous preschool education status, and the availability of open space. However, these attitudes did not differ based on the child's gender, number of siblings, parents' monthly income, parents' age, or type of housing. Moreover, children's problem-solving skills varied according to the availability of open space but did not differ based on the child's gender, previous preschool education status, number of siblings, parents' monthly income, parents' age, parents' education level, or type of housing. Finally, a weak positive relationship was found between parents' attitudes towards risky play and children's problem-solving skills (p=0.002