İşin anlamlılığı ile iş stresi arasındaki ilişkinin araştırılması: Bilişim sektöründe bir araştırma
Investigation of the relationship between meaningfulness of work and work stress: A research in the information technologies sector
- Tez No: 888955
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Psikolojisi ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma, bilişim sektörü çalışanlarının işlerine yönelik anlamlılıklarının stres faktörü ile nasıl şekilleneceğinin incelenmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Bursa ilindeki bilişim sektörü çalışanları oluşturmaktadır. Çalışmada, 177 bilişim personeline ulaşılmıştır. Kişilere ulaştırılan anketlerden, 177 geri dönüş alınmıştır. Analiz sonuçlarına göre bilişim sektörü çalışanları açısından, işin anlamlılığı ve iş stresi arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İş stresinin, işin anlamlılığı üzerinde etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in order to examine how the meaningfulness of information sector employees towards their jobs will be shaped by the stress factor. The sample of the research is made up of information sector employees in Bursa province. In the study, 177 information technologies personnel were reached. From the surveys delivered to the people, 177 feedback was received. According to the results of the analysis, it was concluded that there is a negative and significant relationship between the meaningfulness of work and job stress for employees in the information technologies sector. It has been seen that work stress has an effect on the meaningfulness of work.