Özel eğitim öğretmenlerinin erken müdahale programlarına ilişkin görüşleri: Bir durum çalışması
The opinions of special education teachers on early intervention programs: a case study
  1. Tez No: 889001
  2. Yazar: GAMZE TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ÖNCÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma özel eğitim öğretmenlerinin erken müdahale programlarına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması ile tasarlanmıştır. Araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış görüşme soruları hazırlanmış ve sorular uzman görüşüne gönderilerek sorulara son hali verilmiştir. Veriler, 10 özel eğitim öğretmeninin katılımıyla birebir ve yüz yüze görüşme yapılarak toplanmış telefon aracılığı ile kaydedilmiştir. Kaydedilen veriler, araştırmacı tarafından doğrudan bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Verilerin analizi içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular özel eğitim öğretmenlerinin“erken müdahale programları”na aşina olmadığını ve bu programların uygulanmasına ilişkin bilgi ve uygulama deneyimlerinin olmadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the views of special education teachers on early intervention programs. The research was designed as a case study using qualitative research methods. Semi-structured interview questions were prepared by the researcher and the questions were sent to the expert opinion and the questions were finalised. The data were collected through one-to-one and face-to-face interviews with the participation of 10 special education teachers and recorded by telephone. The recorded data were transferred directly to the computer by the researcher. The data were analyzed by content analysis. The findings revealed that special education teachers were unfamiliar with 'early intervention programs' and did not have the knowledge and practical experience to implement these programs.