Okul öncesi eğitim öğretmen adaylarının iklim değişikliğine dair fikirlerinin çocuk hakları bağlamında incelenmesi
Examining pre-school education teacher candidates' ideas about climate change in the context of children's rights
- Tez No: 889064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ AKŞİN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmen adaylarının iklim krizinin bir çocuk hakları sorunu olmasına yönelik iklim değişikliği tanımlamaları ve bu değişikliğin çocukların yaşamlarına olan etkisine, değişikliğin neden olduğu krizlerin çocuk haklarıyla olan bağlantısına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Durum araştırması olarak tasarlanan araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan ankette yer alan sorular okul öncesi öğretmen adaylarınca yanıtlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı 4. sınıfta öğrenim gören ve araştırmaya gönüllü katılan 48 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Anket aracılığıyla elde edilen veriler analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda öğretmen adayları iklim değişikliğini canlıları ve dünyayı etkileyen bir durum olarak tanımlamış; iklim değişikliğini çoğunlukla bedel ödeme, denge ve değişim, geri dönülemez sonuçlar ve işlevini yitirmeye benzetmişlerdir. Öğretmen adaylarının iklim krizinin yaşamları üzerindeki etkilerine ilişkin görüşleri sıklıkla doğa olayları, sağlık, ekonomi, doğal kaynaklarda değişim, mevsimlerin değişmesine odaklıdır. İklim krizinin erken çocukluk dönemindeki çocukların yaşamlarını etkileyeceğini düşünen öğretmen adaylarının çocukların iklim krizi dolayısıyla etkilenebileceğini düşündükleri çocuk hakları ile uyumlu yanıtlar verdikleri görülmüştür. Öğretmen adayları çocukların en çok su ve sağlık krizinde yaşanılanlarla yaşama hakkı ve katılım krizi dolayısıyla katılım hakkı alanında etkilendiğini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine pre-service preschool teachers' definitions of climate change as a children's rights issue, their views on the impact of climate change on children's lives, and their views on the connection between the crises caused by climate change and children's rights. In the study designed as a case study, the questions in the questionnaire prepared by the researcher were answered by pre-service preschool teachers. The study group of the research consisted of 48 pre-service teachers who were studying in the 4th grade of the Department of Preschool Education at Trakya University Faculty of Education and participated in the research voluntarily. The data obtained through the questionnaire were analyzed and evaluated. As a result of the research, pre-service teachers stated that their knowledge about climate change is a situation that affects living things and the world; they mostly likened climate change to paying a price, balance and change, irreversible consequences and loss of function. Pre-service teachers' views on the effects of the climate crisis on their lives frequently focused on natural events, health, economy, change in natural resources, and change of seasons. It has been observed that teacher candidates who think that the climate crisis will affect the lives of children in early childhood give answers consistent with children's rights, which they think may be affected by the climate crisis. Pre-service teachers think that children are most affected in the right to life due to the water and health crisis and in the right to participation due to the participation crisis.