Exploring teachers' perceptions of using integrated skills approach in efl classes at preparatory schools in Istanbul
İstanbul'daki hazırlık okullarındaki öğretmenlerin yabancı dil derslerinde bütünleşik beceri yaklaşımını kullanmaya ilişkin algılarının incelenmesi
  1. Tez No: 889085
  2. Yazar: PARHAM OSTADIDARJATI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKİN BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma, İstanbul, Türkiye'deki Altınbaş Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda EFL (İngilizceyi Yabancı Dil Olarak Öğrenen) öğretmenlerinin bütünleşik İngilizce dil becerilerini öğretme konusundaki farkındalıklarını, uygulamalarını ve karşılaştıkları engelleri incelemeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, araştırmacı, basit rastgele örnekleme tekniği kullanarak, Altınbaş Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda görev yapan 40 öğretim görevlisini anketi tamamlamaları için seçmiştir. Ardından, anketi tamamlayan öğretmenler arasından yine basit rastgele örnekleme tekniği kullanılarak 20 öğretmen görüşme için seçilmiştir. Bu araştırmada karma araştırma yaklaşımına dayalı olarak hem nicel hem de nitel yöntemler kullanılmıştır. Nicel analiz için SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Çoğu veri bütünleşik bir şekilde sunulmuştur. Nicel veriler başlangıçta kategorilere ayrılarak frekans dağılımlarına ve yüzdelere dönüştürülmüştür. Katılımcıların yaş, nitelik ve öğretim deneyimi değişkenlerine göre dağılımını belirlemek için yüzde frekans analizi uygulanmıştır. Benzer şekilde, katılımcıların anket sorularına verdikleri yanıtların dağılımını belirlemek için de yüzde frekans analizi kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Son olarak, nitel veriler tematik ve betimleyici olarak analiz edilerek kapalı uçlu sorulardan elde edilen nicel veriler tamamlanmıştır. Sonuçlar, analizler, tartışmalar, özetler, sonuçlar ve öneriler sağlanmıştır. Veriler, öğretmenlerin %97,6'sının tek bir konu veya görev içinde birden fazla dil becerisini bütünleştirmenin değerli ve pratik olduğunu kabul ettiğini göstermektedir. Bu fikir birliği, öğretmenlerin, bütünleşik ve bağlantılı derslerin kapsamlı dil öğrenimini artırdığına inandığını vurgulamaktadır. Tüm öğretmenler, bütünleşik beceri öğretiminin yüksek bir bağlılık gösterdiğini kabul etmektedir. Öğretmenler, ders hedefleri hakkında öğrencilere bilgi verme, dersleri önceki görevlerle ilişkilendirme ve çeşitli eşli çalışma etkinlikleri kullanma gibi yöntemlerle derslerde birden fazla dil becerisini bütünleştirmektedir. Ayrıca, çalışma öğrenci, öğretmen, okul, ders kitapları ve ulusal sınavla ilgili zorlukları ortaya koymuştur. Araştırmacı, öğretmenlere yönelik olarak özellikle bütünleşik beceri öğretimi odaklı kapsamlı eğitim programları geliştirilmesini önermiştir. Ayrıca, bütünleşik beceri öğretimini destekleyen esnek müfredatları ve ilgi çekici, kültürel açıdan ilgili öğretim materyallerini geliştirmeyi savunmaktadır. Öğretmenlerin de karşılaştıkları zorlukları aşmaları gerekmektedir. Özetle, bu çalışma, EFL öğretmenlerinin bütünleşik İngilizce dil becerileri öğretimindeki farkındalık, uygulama ve engellerine ilişkin mevcut araştırmalara katkıda bulunmakta, politika yapıcılar, uygulayıcılar ve gelecekteki araştırmacılar için içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the awareness, implementation, and obstacles EFL teachers face in teaching integrated English language skills at Altinbas University School of Foreign Languages in Istanbul, Turkey. Firstly, the researcher selected 40 lecturers at Altinbas University School of Foreign Languages to complete the questionnaire using a simple random sampling technique. Following this, 20 teachers were chosen for interviews from those who completed the questionnaire using a simple random sampling technique. This research utilized both quantitative and qualitative methods for data analysis due to the mixed research approach. SPSS 25.0 statistical package program was used for the quantitative analysis. Most data were presented in an integrated manner. The quantitative data were initially categorized and converted into frequency distributions and percentages. Percentage frequency analysis was applied to determine the distribution of participants according to age, qualification, and teaching experience variables. Similarly, percentage frequency analysis was used to determine the distribution of participants' answers to the survey questions. Data were analyzed using the SPSS 25.0 statistical package program. Finally, the qualitative data were analyzed thematically and descriptively, supplementing the quantitative data obtained from close-ended questions. Based on the results, analyses, discussions, summaries, conclusions, and recommendations were provided. The data shows that 97.6% of teachers agree that integrating multiple language skills within a single topic or task is valuable and practical. This consensus highlights the benefits of cohesive and interconnected lessons, which teachers believe enhance comprehensive language learning. All teachers agree that integrated skills teaching demonstrates high commitment. They use methods like informing students about lesson goals, connecting lessons to previous tasks, and employing various pair work activities to integrate multiple language skills in lessons. Moreover, the study revealed challenges related to students, teachers, schools, textbooks, and the national exam. The researcher recommended developing comprehensive training programs focused explicitly on integrated skills teaching for teachers. In addition, to advocate for flexible curricula that support integrated skills teaching and develop engaging, culturally relevant teaching materials. Teachers also need to overcome the challenges they encounter. In summary, this study contributes to the existing research on EFL teachers' awareness, implementation, and obstacles in integrated English language skills teaching, offering insights for policymakers, practitioners, and future researchers.