Kırıkkale'de orta öğretimdeki sporcu öğrencilerin sportif tercihlerini etkileyen sosyo-ekonomik faktörler
The socio-economic factors effecting sports preferences of elementary school students in Kırıkkale
- Tez No: 133755
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmada, 2001-2002 Eğitim-Öğretim yılında Kırıkkale ilindeki orta öğretim okullarında öğrenim gören lisanslı sporcu öğrencilerin sportif tercihlerini etkileyen sosyo-ekonomik faktörler incelenmiştir. Araştırma verileri anket yoluyla elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan anket formu 33 sorudan oluşmaktadır. Anketin geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. Anket 2001-2002 Eğitim-Öğretim yılında Kırıkkale'de orta öğretimdeki okullar arası müsabakalara katılmış 471 lisanslı sporcu öğrenciye uygulanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS istatistik paket programında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarının değerlendirilmesinde Ki- Kare ilgi analizi testi uygulanmıştır. 0,05 anlamlılık seviyesi kabul edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, sporcu öğrencilerin sportif tercihlerine etki eden sosyo-ekonomik faktörler şunlardır: Sporcu öğrencilerin cinsiyetleri, yaşlan, doğdukları yer, yaşadıkları yer, aileleri ile birliktelik durumları, okudukları okul türü, okudukları sınıf, anne ve babalarının öğrenim durumu, ailelerinin gelir durumu, oturdukları konut tipi, yapmak istedikleri spor dallan, spora başladıkları yaş, spora başladıkları sınıf, spora katılımlarındaki tecrübe yıllan, bir kulüpte spor yapıp yapmama durumları, spor branşlarındaki statüleri, sporcu öğrencilerin ailelerindeki bireylerin, aile dışı çevrelerindeki bireylerin ve örnek aldıkları sporcuların ilgilendikleri spor dallan ve sporcu öğrencilerin yalan çevrelerindeki spor alanlarıdır. Sayılan bu faktörler ile sportif tercihler arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sporcu öğrencilerin ailelerinin büyüklüğü, kardeş sayılan, ailelerinin kaçıncı çocuğu oldukları, anne ve babalarının mesleği ve oturdukları konut mülkiyetinin durumu gibi j faktörlerin ise sporcu öğrencilerin sportif tercihlerinde etkisinin olmadığı görülmüştür.11 Sporcu öğrencilerin sportif tercihleri futbol, basketbol ve voleybol branşlarında yoğunlaşmaktadır. En az tercih edilen spor branşları ise tenis, yüzme ve taekwandodur. Öğrencilerin takma sporlarını tercih etme oranının yüksek, bireysel sporları tercih etme oranının ise düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the research, the socio-economical factors affecting the sportive preferences of licenced athletic students who study in elementary schools of Kırıkkale in the 2001-2002 education year. The research data were obtained via questionnaires. The questionaire used in the field research is composed of 33 questions. The validity and reliability studies of the questionaires were made. The questionnaire was applied to 471 licenced athletic students who participated in the compettitions during 2001-2002 education year. The data obtained via field research were analised by SPSS pocket program. To evaluate the results of the research Ki-Kare interest analysis test was applied. 0,05 meaningness level was approved. According to the research's results the socio-economical foctors affecting the athletic students' preferences are: The students' sexes, ages, place of birth, habitats; their being with their families or not, the type of the school where they study, their class, the education background of their parents, their families' income levels, their dweling type, the sport branches that they are interested in, the age that they started sport, the class in which they started sport, their year of experience in sport, their making sport in a clup or not, their statues in the relevant sport branch, the sport branches that the athletic 'model'ed by their family members or by the individuals of their environments choose and the sport areas closer to the students. It is found a meaningful relationship in between these factors above and sportive preferences. Whereas it is seen that the factors such as athletic students' family sizes, number of siblings, parents' professions and the situation of their dwelings' ownership, have no effect upon sportive preferences of the students.IV The athletic students' preferences are concentrated in football, basketball and volleyball branches. The least prefered branches are tennis, swimming and taekwondo. It is also found that the rate of team sports being prefered is bigger than the rate of individual sports being prefered.