Hiperemezis gravidarum tanılı gebelerde serum orexin a düzeylerinin değerlendirilmesi
Investigation of serum orexin a levels in pregnant women diagnosed with hyperemesis gravidarum
- Tez No: 889338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Çalışmamızda hiperemezis gravidarum (HEG) tanısı almış olan gebelerde serum Orexin-A düzeylerini araştırmayı amaçladık. Materyal – Metot: Vaka kontrol biçimindeki bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yapıldı. 7 ile 14. gebelik haftaları arasında hiperemezis gravidarum tanısı almış 44 gebe HEG grubunu oluşturdu. HEG grubu ile yaş, vücut kitle indeksi (VKİ) ve gebelik haftasına göre eşleştirilmiş 44 sağlıklı gebe de kontrol grubunu oluşturdu. Her iki grup serum Orexin A düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Katılımcılardan alınan serum örneklerinde Orexin A düzeyleri Human Orexin A ELISA ticari kiti kullanılarak ELISA yöntemiyle çalışıldı. Her iki grup serum Orexin A düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: HEG grubu ve kontrol grubunun demografik veriler açıısndan benzerdi. Her iki grupta da hemoglobin, hematokrit, lökosit sayısı, LDL kolesterol, trigliserid, ALT, üre, kreatinin, TSH, T3, T4, Estradiol, progesteron düzeyleri benzer bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the levels of Orexin-A molecules in maternal blood taken from pregnant women who have been diagnosed with hyperemesis gravidarum in our hospital. Material and Method: This case-control study was conducted in the Obstetrics and Gynecology Clinic of Health Sciences University Ümraniye Training and Research Hospital. A total of 44 pregnant women diagnosed with hyperemesis gravidarum between 7 and 14 weeks of pregnancy formed the HEG group. Another 44 healthy pregnant women, matched with the HEG group by age, body mass index (BMI), and gestational age, formed the control group. Serum Orexin A levels were compared between the two groups. Orexin A levels in serum samples obtained from the participants were measured using the Human Orexin A ELISA commercial kit by the ELISA method. The two groups were compared in terms of serum Orexin A levels. Participants thyroid function tests, fasting blood glucose, hemogram values, Results: The HEG group and the control group were similar in terms of demographic data. Hemoglobin, hematocrit, leukocyte count, LDL cholesterol, triglycerides, ALT, urea, creatinine, TSH, T3, T4, estradiol, and progesterone levels were found to be similar in both groups (p>0.05).