The mediating role of executive functions in the effect of excessive screen time and adverse childhood experiences on behavioral problems
Aşırı ekran süresi ve olumsuz çocukluk deneyimlerinin davranış sorunları üzerindeki etkisinde yürütücü işlevlerin aracı rolü
  1. Tez No: 889458
  2. Yazar: YILMAZ BAYRAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR ELİBOL PEKASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı ekran süresi ve olumsuz çocukluk deneyimlerinin davranış problemleriyle ilişkisinde yönetici işlevlerin aracı rolünün incelenmesidir. Çalışma için veriler 5-12 yaş aralığında en az bir çocuğa sahip annelerden toplanmıştır. Verilerin toplanmasında demografik bilgi formu, Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA), Pediatrik Olumsuz Yaşantıları Tarama Envanteri (POYTE) ve Çocukluk Dönemi Yürütücü İşlevler Envanteri-Ebeveyn Formu (ÇDYİE-EF) kullanılmıştır. Araştırma amacı doğrultusunda korelasyon, hiyerarşik regresyon ve yapısal eşitlik modellemesi analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgular neticesinde ekran süresi ile olumsuz çocukluk deneyimi arasında anlamlı bir ilişki vardır. Olumsuz çocukluk deneyimleri, yönetici işlevler ve davranış problemleri ile anlamlı bir ilişkiye sahipti ancak ekran süresi sadece yönetici işlevler ile anlamlı bir ilişkiye sahipti. Hiyerarşik regresyon analizi sonucunda ise olumsuz çocukluk deneyimleri yönetici işlevler ve davranış problemleri üzerinde anlamlı bir yordayıcılığa sahipti ancak ekran süresi her ikisi üzerinde de anlamlı bir yordayıcılığa sahip değildi. Yapısal eşitlik modellemesi ile gerçekleştirilen analiz sonuçlarına göre ise olumsuz çocukluk deneyimleri ile davranış problemleri arasındaki ilişkide yönetici işlevlerin aracı rolü ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları çocuklukta deneyimlenen olumsuzlukların davranış ve bilişsel süreçler üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koymuştur. Ekran süresi ise yönetici işlevler ile ilişkiliydi ama yönetici işlevler ve davranış problemleri üzerinde anlamlı bir yordayıcılığa sahip değildi. Elde edilen sonuçlar ilgili literatür bağlamında incelenmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the mediating role of executive functions in screen time and adverse childhood experience's relationship between behavioral problems. Data were collected from mothers who have at least one child between the ages of 5-12. Demographic Information Form, Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ), Pediatrics Adverse Childhood Experiences and Related Life Events Screener (PEARLS), Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ), Childhood Executive Functioning Inventory-Parent Form (CHEXI-PF) were used to collect the data. Correlation, hierarchical regression, and structural equation modelling analyses were conducted for the study. The findings of the study showed that there is a significant relationship between screen time and adverse childhood experiences. Adverse childhood experiences were significantly related to executive function and behavior problems, screen time was significantly related to executive functioning. According to hierarchical regression analysis, adverse childhood experiences significantly predicted executive function and behavioral problems, but screen time did not predict significantly either. Structural equation modelling analysis indicated the mediating role of executive functioning in the relationship between adverse childhood experiences and behavioral problems. Moreover, the results demonstrated the negative effects of adverse childhood experiences on behavioral and cognitive processes. Screen time was associated with executive functions, but it did not predict significantly executive functions and behavioral problems. The results were examined and discussed in the context of the relevant literature.