Farklı şelasyon ajanlarının kök kanal dentininin mikrosertlik, yüzey pürüzlülüğü ve itme bağlanma kuvveti üzerine etkilerinin incelenmesi
The effects of different chelating agents on the microhardness, surface roughness and push out bond strength of root canal dentin
  1. Tez No: 889650
  2. Yazar: ASLI ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜT SİNAN OCAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmamızın amacı; kanal içi irrigasyon solüsyonu olarak kullanılan salin, etidronik asit ve kitosan nanopartiküllerinin, dentin mikrosertliği, dentin yüzey pürüzlülüğü ve biyoseramik içerikli materyalin kök kanalına bağlanma dayanımı üzerine etkilerini değerlendirmektir. Çalışmamızda, insan maksiller kesici dişler kullanıldı. Mikrosertlik ve yüzey pürüzlülüğü testleri için dişler bukkolingual yönde vertikal olarak ikiye ayrıldı. %9 Etidronik Asit (HEBP), %0,2 Kitosan ve Salin irrigasyon ajanları 5 dakika uygulandı. Kök dentininde meydana getirdikleri sertlik değişiminin belirlenmesi için Vikers mikrosertlik testi, pürüzlülük değeri değişim miktarının belirlenmesi için Surftest pürüzlülük ölçüm testi kullanıldı. Solüsyonlara maruz bırakılan dentin diskleri ile Biodentin arasındaki bağlanma kuvvetlerinin ölçümü için itme bağlanma dayanımı test yöntemi kullanıldı. İstatistiksel analiz için T testi, Kruskal Wallis Analizi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Tukey HSD testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the effects of saline, etidronic acid and chitosan nanoparticles on dentin microhardness, dentin surface roughness and push-out bond strength of bioceramic material to the root canal. Human maxillary incisors were used in our study. For microhardness and surface roughness tests, the teeth were divided vertically in buccolingual direction. 9% Etidronic Acid (HEBP), 0.2% Chitosan and Saline irrigation agents were applied for 5 minutes. Vickers microhardness test was used to determine the hardness change in root dentin and Surftest roughness measurement test was used to determine the amount of change in roughness value. The push-out bond strength test method was used to measure the bonding forces between dentin discs exposed to the solutions and Biodentin. T test, Kruskal Wallis Analysis, One-Way Analysis of Variance and Tukey HSD test were used for statistical analysis. A value of p < 0.05 was taken as a reference for significance in statistical analysis.