The causes and consequences of Nile River mismanagement: A comparative overview of environmental impacts in Ethiopia, South Sudan and Egypt
Nil Nehri yönetiminin nedenleri ve sonuçları: Etiyopya, Güney Sudan ve Mısır'da çevresel etkilerin karşılaştırmalı bir genel bakışı
- Tez No: 889744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇİN DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kaynakların kötü yönetimi kaçınılmaz olarak komplikasyonlara yol açar. Bu tez, on bir ülkeden geçen kritik bir Afrika su yolu olan Nil Nehri'nin kötü yönetimini incelemektedir. Mısır, binlerce yıllık tarihi ile sık sık Nil ile ilişkilendirilse de nehrin önemi güzergahı üzerindeki tüm uluslara kadar uzanır. Bu ülkeler arasındaki ilişkiler, yıllar boyunca birçok anlaşma girişimine rağmen, adaletsiz su dağılımı ve kötü yönetim uygulamaları nedeniyle gergindir. Bu nitel araştırma, Nil'in kötü yönetiminin nedenlerini ve sonuçlarını belirlemeyi ve uygulanabilir çözümler önermeyi amaçlamaktadır. Yüzden fazla makalenin kapsamlı bir incelemesine dayanan çalışma, çatışmanın kökenlerini belirlemek ve daha etkili anlaşmalar önermek için Nil'i paylaşan üç ülkeye odaklanmaktadır. Bulgular, ulusal çıkarların ön planda tutulmasının, kısa vadeli politikaların ve su yönetiminde uzmanlık eksikliğinin, siyasi gerilimlerin yanı sıra sosyo-ekonomik ve çevresel sorunların başlıca nedenleri olduğunu göstermektedir. Tez, tüm tarafların çıkarlarını dikkate alan ve her ülkenin ihtiyaçlarına saygı gösteren dengeli bir su yönetimi yaklaşımı önermektedir. Ayrıca, devam eden zorlukları ele almak için yeni öneriler ve alternatif müdahaleler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ineffective management of resources invariably results in complications. This thesis examines the mismanagement of the Nile River, a critical African waterway traversing eleven countries. While Egypt, with its millennia-old history, is frequently associated with the Nile, the river's significance extends to all nations along its course. Relations among these countries are strained due to inequitable water distribution and poor management practices, despite numerous attempts at reaching agreements over the years. This qualitative research aims to identify the causes and consequences of the Nile's mismanagement and to propose viable solutions. Utilizing a comprehensive review of over one hundred articles, the study focuses on three of the Nile-sharing countries to identify the origins of the conflict and to suggest more effective agreements. The findings indicate that national self-interest, short-sighted policies, and a lack of expertise in water management are primary contributors to political tensions, as well as socio-economic and environmental issues. The thesis recommends a balanced approach to water management that considers the interests of all parties while respecting each country's needs. It also offers new suggestions and alternative interventions to address the ongoing challenges.