The relationship between e-service quality, customer satisfaction and loyalty: A case study in Duhok province
E-hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti ve sadakati arasındaki ilişki: Duhok ili üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 889754
  2. Yazar: MATEEN SULAIMAN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Kuzey Irak'taki Duhok Vilayeti sakinlerine odaklanarak e-hizmet kalitesinin müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Nicel bir araştırma metodolojisi kullanılarak, çevrimiçi pazar platformlarını aktif olarak kullanan 300 kişilik bir örneklemden veri toplanmıştır. Eşit temsili sağlamak için kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklemin 172'si erkek, 128'i kadın olarak tanımlanmıştır. Çalışmada e-hizmet kalitesini, müşteri memnuniyetini ve sadakatini değerlendirmek için Farisa (2018) tarafından geliştirilen ölçekler kullanılmıştır. Bulgular, e-hizmet kalitesi ile müşteri memnuniyeti ve sadakati arasında güçlü bir pozitif korelasyon olduğunu ortaya koymaktadır; bu da e-hizmet kalitesindeki iyileştirmelerin müşteriler arasında daha fazla memnuniyet ve sadakate yol açtığını göstermektedir. Cinsiyet farklılıkları araştırılmış ve sonuçlar e-hizmet kalitesi algıları ile müşteri memnuniyeti ve sadakati üzerinde önemli bir etki olmadığını göstermiştir. Bu durum, elektronik hizmet kalitesine ilişkin algıların şekillenmesinde cinsiyetler arasındaki görüşlerin tutarlılığının altını çizmektedir. Çalışma, dijital dünyada müşteri sadakatini ve memnuniyetini artırmada kaliteli hizmet sunumunun kritik rolüne ışık tutmaktadır. Bu içgörüler, e-hizmet sunumlarını geliştirmeyi ve müşteri beklentilerini etkin bir şekilde karşılayacak deneyimleri uyarlamayı amaçlayan işletmeler ve politika yapıcılar için değerlidir. Genel olarak çalışma, e-hizmet kalitesi bağlamında müşteri algılarını etkileyen faktörlerin incelikli bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve müşteri deneyimlerini şekillendirmede cinsiyetler arasındaki görüş birliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of e-service quality on customer satisfaction and loyalty, focusing on residents of Duhok Province in Northern Iraq. Employing a quantitative research methodology, data was collected from a sample of 300 individuals actively utilizing online market platforms. Convenience sampling was utilized to ensure equal representation. Of the sample, 172 participants identified as male, and 128 as female. The study utilized scales developed by Farisa (2018) to assess e-service quality, customer satisfaction, and loyalty. Findings reveal a strong positive correlation between e-service quality and customer satisfaction and loyalty, indicating that improvements in e-service quality lead to enhanced satisfaction and loyalty among customers. Gender differences were explored, with results indicating no significant influence on perceptions of e-service quality and customer satisfaction and loyalty. This underscores the consistency in opinions across genders in shaping perceptions of electronic service quality. The study sheds light on the critical role of quality service delivery in fostering customer loyalty and satisfaction in the digital realm. These insights are valuable for businesses and policymakers aiming to enhance e-service offerings and tailor experiences to meet customer expectations effectively. Overall, the study contributes to a nuanced understanding of factors influencing customer perceptions in the context of e-service quality and highlights the uniformity of opinions across genders in shaping customer experiences.