Hareketli dijital illüstrasyonlarla görsel hikâye anlatımı: Şahmeran efsanesi
Visual storytelling with dynamic digital illustrations: The legend of Shahmeran
  1. Tez No: 889929
  2. Yazar: ÖMER DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF KEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hikâyeler, eski çağlardan bu yana var olan yaşanmış veya kurgusal olayları ve deneyimleri aktararak insanların duygusal ve zihinsel dünyalarına dokunan etkili bir iletişim aracı olmuştur. Kültür oluşumunda önemli bir rol oynayan hikâyeler, toplumların değerlerini ve inançlarını pekiştirerek kimlik bilinçlerini artırır ve kültürün gelişimine büyük bir katkı sunar. İletişimde böylesine güçlü bir etkiye sahip olan hikâye anlatıcılığı, günümüz teknolojisiyle sadece sözel ifadelerle sınırlı kalmayıp görsel unsurların da yoğun olarak kullanıldığı bir boyuta evrilmiştir. Yeni medya mecralarında, görüntü, ses ve metinlerin birleşimiyle video içerik haline gelen hikâyeler farklı tarz sanatçıların katılımıyla çeşitli ve özgün bir iletişim aracı haline gelmiştir. Hikâyelerin görselleştirilmesi ve seslendirilmesiyle oluşturulan video içerikler, anlatılan hikâyenin etkisini ve kalıcılığını artırırken, dijital illüstrasyon ve animasyon canlandırma gibi farklı disiplinlerin bir araya gelmesiyle anlatımın ilgi çekici ve keyifli bir deneyim olmasını sağlamaktadır. Bu araştırmada, hikâye ve hikâye anlatıcılığı kavramları kültürel açıdan incelenmiş, hikâyelerin görselleşmesi ve dijitalleşme süreci üzerine kapsamlı bir kaynak taraması yapılmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda, dijital ortamda iki boyutlu çizimler ve hareketlendirilmiş sahnelerle oluşturulan“Şahmeran Efsanesi”adlı hikâyenin çizim, kurgu ve yapım aşamalarının incelendiği bir animasyon video uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, stories have served as an effective means of communication, conveying lived or fictional events and experiences that touch the emotional and mental worlds of people. Stories play a significant role in the formation of culture, reinforcing the values and beliefs of societies, enhancing their sense of identity, and greatly contributing to cultural development. With such a powerful impact on communication, storytelling has evolved beyond mere verbal expressions in today's technology-driven world, now heavily incorporating visual elements. In new media platforms, stories that combine images, sound, and text into video content have become a diverse and original means of communication, thanks to the contributions of various artists. The visualization and vocalization of stories into video content not only enhance the impact and retention of the stories but also make the narrative engaging and enjoyable by bringing together different disciplines such as digital illustration and animation. In this study, the concepts of story and storytelling have been examined culturally, and an extensive literature review on the visualization and digitalization process of stories has been conducted. Based on the gathered information, an animated video application has been developed, analysing the drawing, editing, and production stages of the story“The Legend of Shahmeran”created with two-dimensional drawings and animated scenes in the digital environment.