Be mindful of the mindfulness interventions! Does mindfulness increase leader moral action through unveiling organizational politics?
Farkındalık müdahalelerine dikkat edin! Bilinçli farkındalık, örgütsel politikaları açığa çıkararak liderin ahlaki davranışını artırır mı?
  1. Tez No: 889961
  2. Yazar: YASEMİN PAÇACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Strateji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Liderliğin endişe verici eğilimleri ve yıkıcı etkileri yaygın olmasına rağmen, lider davranışlarındaki ahlaklılığın nasıl canlanacağı hâlâ yeterince anlaşılmamıştır. Bu çalışma, davranışsal bütünlük ve dinamik yönetimsel yetenekler teorilerine dayanarak, liderlerin ahlaki eylemlerinin, kişisel kaynaklar ve bağlamsal faktörler aracılığıyla nasıl etkinleştirilebileceğini araştırıyor. Daha detaylı olarak, bu araştırma deney ve kontrol gruplarında toplamda 30 katılımcıyla yarı-deneysel bir tasarım kullanarak, 8 haftalık Farkındalık Temelli Stres Azaltma (MBSR) programının hizmet sektöründeki çeşitli çok uluslu kurumlardaki orta düzey liderlerin psikolojik iyi oluş, proaktif başa çıkma, örgütsel politika farkındalığı ve sonucunda ortaya çıkabilecek ahlaki eylemleri üzerindeki etkisini inceliyor. Bulgular bir paradoksu ortaya koyuyor: bilinçli farkındalık psikolojik iyi oluşu arttırıyor, ancak bu durumun politik farkındalık ve ahlaki eyleme dönüşümünün karmaşık bir süreç olduğu görülüyor. Kişisel kaynaklardaki artışın, liderlerin politik farkındalığını veya ahlaki davranışlarını doğrudan etkilememesi, bilinçli farkındalık ve ahlaki lider davranışı arasındaki karmaşık etkileşimi gösteriyor. Bu doktora tezi, bilinçli farkındalık ve liderlik literatürüne katkıda bulunarak, bilinçli farkındalığın liderlikte ahlaki davranışları nasıl ortaya çıkardığına ve liderlerin örgütsel politikaların zorlu dinamiklerinde nasıl yol aldıklarına dair daha fazla araştırmanın gerekliliğini savunuyor.
Özet (Çeviri)
Distressing trends and the destructive effects of leadership are widespread, yet the revival of morality in leaders' behaviors remains poorly understood. This study, drawing on behavioral integrity and dynamic (managerial) capabilities theory, investigates how leaders' moral actions are activated through personal resources while tapping into contextual factors. More specifically, employing a quasi-experimental research design with a waitlist control group (n = 30 in total), the current study examines the effects of an 8-week Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR) program on psychological well-being, proactive coping, awareness of organizational politics, and the subsequent enactment of moral actions among middle-level leaders from various multinational corporations in the service sector. The findings uncover a paradox: while mindfulness enhances psychological well-being, its translation into political awareness and moral action is complex. Increased personal resources do not directly result in improved political awareness or moral behavior among leaders, indicating a complex interplay between mindfulness and moral leader behavior. This study adds to the growing body of literature on mindfulness and leadership, advocating for further research into how mindfulness unveils morality in leadership while navigating the challenging dynamics of organizational politics.