The evaluation of the socio-political impact of counterterrorism strategies in Nigeria
Nijerya'da terörle mücadele stratejilerinin sosyo-politik etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 889966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMAT ULLAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çağda tehditlerle karşı karşıya kalındığında, terörle mücadele stratejileri ulusal güvenliğin temel taşı haline gelmiştir. Ancak, yine de cevaplanmamış kritik bir soru var: Bu stratejiler, özellikle Nijerya gibi devam eden zorluklarla boğuşan ülkelerde vatandaşların sosyal ve siyasi hayata katılımını nasıl etkiler? Bu yüksek lisans tezi, keşfedilmemiş bu alana derinlemesine iniyor ve Nijerya'daki terörle mücadele uygulamaları ile vatandaş katılımı arasındaki etkileşimi araştırıyor. Terörle mücadele ile toplumsal uyum, yönetim yapıları, insan hakları koruması ve kanıta dayalı politika yapmanın hayati rolü arasındaki karmaşık ilişkiye derinlemesine inerek, bu araştırma söz konusu stratejilerin etkinliğini aydınlatmayı amaçlamaktadır. Nihayetinde Nijeryalıları güçlendirmeyi ve barışçıl, demokratik bir toplum yaratmayı hedeflemektedir. Bu araştırma yoluyla tez, politika yapıcılar ve sivil toplum kuruluşları için uygulanabilir öngörüler ve öneriler üretmeyi, onlara Nijerya'daki terörle mücadele ve vatandaş katılımının kritik kesişim noktasında yol göstermeyi arzulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the face of contemporary threats, counterterrorism strategies are a cornerstone of national security. Yet, a crucial question remains unanswered: how do these strategies impact citizen participation in social and political life, particularly in nations like Nigeria grappling with ongoing challenges? This master thesis dives into this under-explored territory, investigating the interplay between counterterrorism practices and citizen engagement in Nigeria. By delving into the complex relationship between counterterrorism and societal cohesion, governance structures, human rights protections, and the vital role of evidence-based policy making, this research aims to illuminate the effectiveness of these strategies. Ultimately, it seeks to empower Nigerians and foster a peaceful, democratic society. Through this investigation, the thesis aspires to generate actionable insights and recommendations for policymakers and civil society organizations, empowering them to navigate the critical intersection of counterterrorism and citizen engagement in Nigeria.