Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin çevrimiçi öğrenme tutumlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining the online learning attitudes of Faculty of Sports sciences students in terms of different variables
- Tez No: 890066
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UÇAN, ÖĞR. GÖR. BÜLENT TATLISU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu araştırmada spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin pandemi ve doğal afetelerden kaynaklı uygulanan online eğitim sürecindeki çevrimiçi öğrenme tutumlarının sportif aktivite ve farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 218 kadın 280 erkek toplamda 498 spor bilimleri fakültesi öğrencisinin katılımı ile gerçekleşen bu çalışmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler SPSS 26.0 Windows paket programı ile analiz edildi. Bağımsız değişkenin kategori sayısına bağlı olarak ikili gruplarda t-testi, çoklu gruplarda ise tek yönlü varyans analizi (anova) ile posthoc testlerinden lsd testi kullanıldı. Bulgular: Öğrencilerin çevrimiçi öğrenme tutumlarını etkileyen faktörler incelediğinde, cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, Sportif Aktivite Türüve haftalık spor yapma sürelerinin önemli rol oynadığı görülmüştür. Bununla birlikte, öğrenim görülen bölüm, aile yapısı, toplam gelir ve Sportif Aktivite Yapma Durumunun çevrimiçi öğrenme tutumları üzerinde belirgin bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Sonuçlar: Elde edilen bulgular, öğrencilerin çevrimiçi öğrenme tutumlarını etkileyen faktörleri belirlemeye yönelik önemli bir anlayış sağlamaktadır. Cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi, Sportif Aktivite Türüve haftalık spor yapma sürelerinin bu tutumlar üzerinde belirleyici bir etkisi olduğu görülmektedir. Öte yandan, öğrenim görülen bölüm, aile yapısı, toplam gelir ve Sportif Aktivite Yapma Durumunun çevrimiçi öğrenme tutumları üzerinde belirgin bir etkisi olmaması, bu faktörlerin çevrimiçi öğrenme deneyimine etkisinin daha sınırlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to examine the online learning attitudes of the students of the Faculty of Sports Sciences in terms of sports activities and different variables during the online education process implemented due to pandemics and natural disasters. Method: In this study, which was conducted with the participation of 498 sports sciences faculty students (218 female and 280 male), the general screening model was used. Data were analyzed with SPSS 26.0 Windows package program. Depending on the number of categories of the independent variable, t-test was used in double groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) and LSD test, one of the posthoc tests, were used in multiple groups. Findings: When the factors affecting students' online learning attitudes were examined, it was seen that gender, age, grade level, type of sport and weekly sports playing time played an important role. However, it has been determined that the department studied, family structure, total income and sports participation do not have a significant effect on online learning attitudes. Conclusions: The findings provide important insight into identifying factors affecting students' online learning attitudes. It seems that gender, age, grade level, type of sport and weekly duration of exercise have a determining effect on these attitudes. On the other hand, the fact that the department studied, family structure, total income and sports status do not have a significant effect on online learning attitudes shows that the effect of these factors on the online learning experience is more limited.