Obez ve obez olmayan Tip 2 diyabet hastalarında serum eser element düzeyleri
Serum trace element levels in obese and non-obese Type 2 diabetes patients
- Tez No: 890080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU TOZCU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tip 2 Diyabet (T2D) ve obezitenin dünya genelindeki yaygınlığı, her geçen gün artmakta ve bu durum kronik bir hastalık halini almaktadır. T2D, insülin salgılanması bozukluğu veya insülin direnci ile yakından ilişkilidir. Obezite ve T2D ile bağlantılı olan bazı eser elementler, vücutta birçok fizyolojik fonksiyonu yerine getirmede önemli rol oynayabilir. Bu çalışmanın amacı, belirli eser elementlerin serumdaki düzeylerinin yüksek veya düşük olmasının T2D veya obezite ile ilişkili olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmamıza Amasya Üniversitesi Sabuncuoğlu Şerefeddin Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 45 birey dahil edilmiştir. Bireylerin fiziki muayeneleri yapılmış, sistolik diastolik kan basınçları kontrol edilmiş ve ADA kriterlerine göre T2D tanısı alan 15 T2D Non Obez, 15 T2D Obez ve 15 kontrol grubu olarak gruplar oluşturulmuştur. Hastalardan alınan serum numunelerinde eser element düzeyleri (Bakır (Cu), Demir (Fe), Manganez (Mn), Selenyum (Se), Çinko (Zn)) ICP-OES yöntemiyle çalışılmıştır. Veriler Excel programında düzenlendikten sonra SPSS 29.0 IBM ile analiz edilmiştir. Serum Cu (mg/L) T2D Obez grubunda kontol grubu ve T2D Non Obez grubuna göre istatistiksel açıdan anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (p=0.004).
Özet (Çeviri)
The prevalence of Type 2 Diabetes (T2D) and obesity worldwide is increasing day by day and this condition is becoming a chronic disease. T2D is closely associated with insulin secretion disorder or insulin resistance. Some trace elements linked to obesity and T2D may play important roles in fulfilling many physiological functions in the body. The aim of this study is to investigate whether high or low serum levels of certain trace elements are associated with T2D or obesity. Our study included 45 individuals who applied to the outpatient clinic of Amasya University Sabuncuoğlu Şerefeddin Training and Research Hospital, Department of Internal Medicine. Physical examinations of the individuals were performed, systolic and diastolic blood pressures were checked, and groups were formed as 15 T2D Non Obese, 15 T2D Obese and 15 control groups diagnosed with T2D according to ADA criteria. Trace element levels (Copper (Cu), Iron (Fe), Manganese (Mn), Selenium (Se), Zinc (Zn)) in serum samples taken from patients were studied by the ICP-OES method. After the data was organized in the Excel program, it was analyzed with SPSS 29.0 IBM. Serum Cu (mg/L) was found to be statistically significantly higher in the T2D Obese group than the control group and T2D Non-Obese group (p=0.004).