The effect of favoritism on engagement and quiet quitting: The mediating role of organizational justice
Kayırmacılığın bağlılık ve işten ayrılma üzerindeki etkisi: Örgütsel adaletin aracılık rolü
- Tez No: 890105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİN BATUK ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezin amacı, örgütsel ortamlarda kayırmacılığın karmaşık dinamiklerinin yanı sıra çalışan bağlılığı ve“sessiz işten ayrılma”olgusu üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışmanın amacı, kayırmacılığın, çalışanların algıladıkları kadarıyla, kuruma bağlılık düzeyleri ve gizli bir şekilde kurumdan ayrılma eğilimleri üzerinde önemli etkileri olduğu fikrini test etmektir. Örgütsel adaletin, kayırmacılık ve çalışan sonuçları arasındaki bağlantıda bir aracı olarak oynadığı rolün incelenmesi, bu araştırmanın önemli bir bileşenidir. Bu çalışma, örgütsel adaletin, kayırmacılığın çalışan bağlılığı ve sessiz istifa riski üzerindeki zararlı etkilerini azaltabileceği veya yoğunlaştırabileceği süreçleri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu, kurumun yapısı içinde var olan algılanan adalete dalarak gerçekleştirilecektir. Bu çalışmanın sonuçları, işgücünün sağlığını ve mutluluğunu iyileştirmenin ve onları şirkette tutmanın yollarını düşünen işletmeler için önemli çıkarımlara sahiptir. Kuruluşlar, öncelikle kayırmacılık, örgütsel adalet ve çalışan sonuçları arasındaki karmaşık etkileşimi anlayarak adil ve kapsayıcı bir işyeri kültürünü teşvik etmek için hedefe yönelik müdahaleler ve politikalar geliştirebilirler. Bu da çalışan bağlılığının artmasına ve çalışanların sessizce işten ayrıldığı durumların sayısının azalmasına yol açar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the complex dynamics of favoritism within organisational settings, as well as its influence on employee engagement and the phenomena of“quiet quitting.”The purpose of this study is to test the notion that favoritism, so far as employees perceive it, has substantial ramifications for their level of engagement with the organisation as well as their tendency to disengage from the organisation in a covert manner. The examination of the role that organisational justice plays as a mediator in the connection between favoritism and employee outcomes is an essential component of this research. This study intends to explore the processes via which organisational justice may reduce or intensify the harmful impacts of favoritism on employee engagement and the risk of quiet resigning. This will be accomplished by diving into the perceived justice that exists within the structure of the organisation. The results of this study have important implications for businesses that are considering ways to improve the health and happiness of their workforce and to keep them on board. Organisations are able to develop targeted interventions and policies to foster a fair and inclusive workplace culture by first gaining an understanding of the complex interplay between favoritism, organisational justice, and employee outcomes. This, in turn, leads to increased levels of employee engagement and a reduction in the number of instances in which employees quietly quit their jobs.