Tek başına seyahat eden Avrupalı ve Asyalı kadınların seyahat risk algıları ve davranışsal niyetleri
Travel risk perceptions and behavioral intentions of European and Asian solo female travelers
- Tez No: 890188
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKÇE YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, tek başına seyahat eden Avrupalı ve Asyalı kadınların seyahat risk algıları, memnuniyetleri ve davranışsal niyetlerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, kadınların tek başına seyahat ederken karşılaştıkları riskler, bu risklerin memnuniyet üzerindeki etkileri ve gelecekteki seyahat niyetlerini nasıl şekillendirdiği üzerine odaklanılmaktadır. Araştırma; destinasyona özgü, cinsiyete dayalı ve psikososyal risk algıları olmak üzere üç boyutlu bir risk algısı ölçeği kullanarak, bu faktörlerin kadınların seyahatleri üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Ayrıca, kadınların tek başına seyahat etmekten duydukları memnuniyetin, gelecekte benzer seyahatleri tekrar gerçekleştirme niyetleri üzerindeki etkisini de incelemektedir. Bu çalışma, tek başına seyahat eden kadınların ihtiyaçlarına ve beklentilerine daha duyarlı hizmetler geliştirmek için turizm endüstrisinin ihtiyaç duyduğu bilgileri sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca bu çalışmada, Avrupa ve Asya arasındaki kültürel farklılıkların tek başına seyahat eden kadınların risk algıları, memnuniyetleri ve davranışsal niyetleri üzerindeki etkileri karşılaştırılmaktadır. Çalışma, aynı zamanda kadınların seyahat esnasında maruz kaldıkları cinsiyet temelli ayrımı ele alarak, her birey için daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir seyahat deneyimi yaratılabilmesi için farkındalığı artırmayı amaçlamaktadır. Son olarak, çalışmanın bulguları doğrultusunda, tek başına seyahat eden Avrupalı ve Asyalı kadınlar için seyahat deneyimlerini iyileştirmeye yönelik öneriler geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the travel risk perceptions, satisfaction, and behavioral intentions of European and Asian solo female travelers. This research focuses on the risks women face while traveling solo, the impact of these risks on travel satisfaction, and how they shape future travel intentions. The study utilizes a three-dimensional risk perception scale (destination-specific, gender-based, and psychosocial risk perceptions) to analyze the effects of these factors on women's solo travels. Additionally, the study examines the impact of travel satisfaction on the intention to undertake similar travels in the future. This research aims to provide the tourism industry with necessary information to develop services that are more responsive to the needs and expectations of solo female travelers. Moreover, this study compares the effects of cultural differences between Europe and Asia on the risk perceptions, satisfaction, and behavioral intentions of solo female travelers. This study also addresses the gender-based discrimination that women encounter during their travels, aiming to raise awareness and promote a more inclusive and equitable travel experience for every individual. Finally, based on the findings, the study proposes recommendations to improve the travel experiences of European and Asian solo female travelers.