Kitlesel açık çevrimiçi derslerde öğretmenlerin öz yönetimli öğrenme becerilerinin incelenmesi
An investigation of teachers'self-regulated learning skills in massive open online courses
  1. Tez No: 890190
  2. Yazar: ALPER ATLAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET KİP KAYABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada Kitlesel Açık Çevrimiçi Dersler bağlamında öğretmenlerin Öz yönetimli öğrenme becerileri incelenmiştir. Araştırmanın amacı“etwinningonline.eba.gov.tr”ve ÖBA üzerinden derse kaydolan öğretmenlerin öz yönetimli öğrenme becerilerini farklı değişkenler açısından incelemektir. Çalışmada nicel veri toplama yöntemi olan tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, 2023-2024 öğretim yılında“etwinningonline.eba.gov.tr”ve ÖBA üzerinden derse kaydolan ve Manisa ilinde görev yapan 600 ilkokul ve ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında çalışma grubunda yer alan öğretmenlerin belirlenmesi için amaçlı örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, cinsiyete göre kadınlar lehine anlamlı farklılığın olduğunu göstermektedir. Yani kadın öğretmenlerin Öz yönetimli öğrenme becerileri erkeklere göre daha yüksektir. Yine kıdem yılına göre de anlamlı farklılıkların olduğu ortaya çıkmıştır. Buna göre 1-20 yıl arası kıdeme sahip olan öğretmenlerin Öz yönetimli öğrenme becerileri 20 yıl üzeri kıdeme sahip olanlara göre daha fazla olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında yaş değişkenine göre de anlamlı farklılıkların olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Buna göre 26-30 ve 31-40 yaş aralığında olan öğretmenlerin 41-45 ve 46-50 yaş aralığına göre daha yüksek Öz yönetimli öğrenme becerilerine sahip olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin KAÇED platformlarını ziyaret etme sıklığına göre anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Buna göre sık ziyaret edenlerin bazen ziyaret edenlere göre daha yüksek öz yönetimli öğrenme becerisine sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Yine öğretmenlerin daha önceden açık ve uzaktan öğrenme yoluyla ders alma durumlarına göre de ders alanlar lehine anlamlı farklılığın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında branş ve öğrenim düzeyine göre anlamlı farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak araştırmaya ilişkin bulgular tartışılmış ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, teachers'self-regulated learning skills were analysed in the context of Massive Open Online Courses. The aim of the study is to examine the self-regulated learning skills of teachers enrolled in the course via“etwinningonline.eba.gov.tr”and OBA in terms of different variables. As the survey method quantitative data collection method was used in the study. The participants of the study consisted of 600 primary and secondary school teachers working in Manisa province who enrolled in the course through“etwinningonline.eba.gov.tr”and ÖBA in the 2023-2024 academic year. Within the scope of the research, easily accessible case sampling, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the teachers in the study group. The findings show that there is a significant difference in favour of women according to gender. In other words, self-regulated learning skills of female teachers are higher than male teachers. It was also found that there were significant differences according to years of seniority. Accordingly, it was found that the self-regulated learning skills of teachers with 1-20 years of seniority were higher than those with more than 20 years of seniority. Within the scope of the research, it was found that there were significant differences according to the age variable. Accordingly, it was found that teachers aged 26-30 and 31-40 had higher self-regulated learning skills than teachers aged 41-45 and 46-50. Significant differences were found according to the frequency of teachers'visits to KAÇED platforms. Accordingly, it was concluded that frequent visitors had higher self-regulated learning skills than occasional visitors. Again, it was concluded that there was a significant difference in favour of those who took courses according to the teachers'previous open and distance learning courses. Within the scope of the research, it was concluded that there was no significant difference according to branch and education level. As a result, the findings of the research were discussed and suggestions for future research were presented