Suriyelilerin Sırbistan'a yönelik transit göçüne ilişkin çoklu vaka çalışması
A multiple case study on transit migration of Syrians to Serbia
- Tez No: 890247
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ŞAHİN KÜTÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Bu çalışmada Sırp toplumunun Sırbistan'da geçici olarak bulunan Suriyeli sığınmacılara ilişkin görüşleri ile Suriyelilerin Sırplara ve Sırbistan'a ilişkin düşünceleri karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Nitel desen kullanılan ve vaka araştırması olarak tasarlanan çalışmada hem Sırp toplumunun hem de Sırbistan'daki Suriyeli mültecilerin bakış açılarını birlikte ele almak amacıyla, 30 Sırp ve 8 Suriyeli ile görüşme yapılmıştır. Çalışmada fiziksel ve sosyal mesafenin yerli halkın sığınmacılara ilişkin görüşlerinde bir değişim yaratıp yaratmadığını anlamak için araştırmanın Sırp katılımcılar; sığınma merkezinin yakınında yaşayanlar ve merkezlerden uzakta yaşayanlar olmak üzere iki farklı grup arasından seçilmiştir. Araştırma sonucunda Sırpların Suriyelilere yönelik ağırlıklı olarak güvenlikle ilgili endişeleri olsa da genellikle olumlu ve empatik görüşler sergilediğini, bunun da iki nedeni olduğu görülmüştür. Bu olumlu ve empatik görüşlerden ilki Balkanlardaki savaş ile yaşadıkları yerden edilme deneyimleri; ikincisi ise Suriyelilerin Sırbistan'da kalma niyetinde olmadığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Sırpların kendilerine yönelik olumu düşünceleri olduğu yönündeki bulgular Suriyeli katılımcılar tarafından da onaylanmıştır. Sırbistan'daki Suriyeli sığınmacılar eğitime sınırlı erişim, entegrasyonun önündeki engeller ve ekonomik kısıtlamalar gibi çeşitli zorluklarla karşı karşıya bulunmaktadır. Bazı durumlarda ayrımcılık yaşamış olsalar da, genel anlamda sığınmacıların yerli halkla etkileşimleri olumludur.
Özet (Çeviri)
This study presents a comparative analysis of the views held by members of the Serbian population regarding Syrian refugees who are temporarily residing in Serbia, as well as the views held by Syrians regarding Serbs and Serbia. In this study, which employs a qualitative design and is structured as a case study, interviews were conducted with 30 Serbs and 8 Syrians in order to jointly consider the perspectives of both the Serbian community and the Syrian refugees in Serbia. In order to understand whether the physical and social distance creates a change in the views of the local population towards asylum seekers, the Serbian participants of the study were selected from two different groups: those living near the asylum centre and those living far away from the centres. As a result of the research, it was found that Serbs have generally positive and empathetic views towards Syrians, even though they are mainly concerned about security, and there are two reasons for this. The first of these positive and empathetic views stems from their experiences of displacement due to the war in the Balkans and the second from the fact that Syrians do not intend to stay in Serbia. The findings that Serbs have positive opinions towards them were also confirmed by the Syrian participants. Syrian asylum seekers in Serbia face various challenges, such as limited access to education, barriers to integration and economic constraints. Although they have experienced discrimination in some cases, in general, the interaction of asylum seekers with the local population is positive.