The history of Nusayris ('Alawis) in Ottoman Syria, 1831-1876
Osmanlı Suriye'sinde Nusayrilerin ('Alevilerin) tarihi, 1831-1876
  1. Tez No: 890510
  2. Yazar: ALİ ÇAPAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİKOLAY ANTOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Arkansas
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez, Osmanlı İmparatorluğu'nun Suriye vilayetlerinde 1831-1876 yılları arasında yaşanan siyasi, toplumsal ve dini gelişmeleri ele alarak Osmanlı-Nusayri ilişkilerinin seyrini incelemektedir. Söz konusu dönemde Mısır işgali, Tanzimat reformları ve Protestan misyonerlerin artan faaliyetleri bölgeyi derinden etkilemiştir. Çalışmada, Osmanlı yönetiminin Nusayrilere yönelik politikaları ile Mısır işgali ve Tanzimat reformlarının Nusayri toplumu üzerindeki etkileri detaylandırılmaktadır. Ayrıca, bu reformlara karşı Nusayrilerin geliştirdiği tepkiler ve Protestan misyonerlerin Nusayri toplumu içinde yürüttüğü faaliyetler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Syrian provinces of the Ottoman Empire experienced significant events, such as the Egyptian invasion, the Tanzimat Reforms and the increasing activities of Protestant missionaries between 1831 and 1876. In this thesis, I tried to analyze the course of the Ottoman-Nusayri relationship between 1831 and 1876, the treatment of the Ottoman government toward the Nusayris, outcomes of the Egyptians and the Ottoman reforms in the region and among the Nusayris, the reaction of the Nusayris to these reform policies, and the activities of the Protestant missionaries among the Nusayri community.