Kalkınma düşüncesinin gelişimi
  1. Tez No: 89073
  2. Yazar: İSMET GÜLİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İŞAYA ÜŞÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
152 ÖZET İktisat literatüründe, bugün kullandığımız anlamıyla kalkınma kavramının tarihçesi pek eski olmasa da; bu kavrama kaynaklık eden“maddi ilerleme”düşüncesi neredeyse kapitalizmle yaşıttır. Bu bağlamda özdeş kavramlar olarak ele alınabilen“kalkınma”ve“ilerleme'ye; süreç içerisinde, ”modernleşme“, ”sanayileşme“ ve ”Batılılaşma“ da eşlik eder olmuştur. Akademik bir disiplin olarak ”Kalkınma İktisadının doğuşu ise, İkinci Dünya Savaşı'nı izleyen yıllara rastlamaktadır. Yeni bağımsızlaşan ülkelerin iktisadi alandaki sorunlarını kendisine konu edinen ve bu nedenle de“uygulamalı”bir disiplin olan kalkınma iktisadı; araştırma nesnesi olan Azgelişmiş Ülkelerdeki -dolayısıyla, dünya konjonktüründeki- gelişmelere koşut olarak değişim göstermiştir. Bu bağlamda; yaklaşık olarak 1970'lerin başlarına kadar kalkınma literatüründe büyük bir canlılık ve üretkenlik görülmüş, ancak, 1980'lere doğru, giderek daha çok sorgulanan ve varlığı/yararlığı tartışılan bir alan haline gelmiştir. Özellikle, Soğuk Savaş'ın sona ermesi ve küreselleşme söyleminin giderek egemenliğini kurmasıyla, kalkınma iktisadına yönelik saldırıların dozu artmış ve bu eleştirilerden yola çıkarak yeni bir yapılanmayı gerçekleştiremeyen disiplin, bir açmaza girmiştir. Ancak, Soğuk Savaş dönemine ait bloklaşmalar/kavramlaştırmalar çözülmüş bile olsa; ülkeler arası gelir farklılıkları ciddi düzeylerde varlığını korumakta; ayrıca toplumsal, siyasal ve kültürel sorunları da beraberinde getirmektedirler. Bu bağlamda kalkınma iktisadının sorumluluğu sona ermediği gibi; kalkınma, kavramsal düzlemde de pek çok açılımı, hatta disiplinler arası çalışma alanlarını olanaklı kılacak bir potansiyele sahiptir. Kavramın yeniden tanımlanması ve disiplinin mevcut konjonktüre uyarlanmasıyla; kalkınma iktisadı daha esnek bir çerçeve içinde varlığını153 sürdürebilecek ve ufuk açıcı pek çok akademik alana da zemin oluşturabilecektir.
Özet (Çeviri)
154 ABSTRACT Although, today's meaning of the history of development concept in the literature of economics is not very old; the idea of“material progress”, which the source of this concept, is as almost old as capitalism. In this context, during the process;“modernization”,“industrialization”and“Westernization”have been accompanied with those almost identical concepts of“development”and“progress”. The emergence of“Development Economics”as an academic discipline, coincides with the post-World War II period. The discipline of Development Economics, which has an“applied”nature due to its focus on the econornic problems of the newly independent countries, has altered its character parallel to the developments within the less developed countries and consequently the global conjuncture. Towards the beginning of 1970's, there was a great activity and productivity in the literature of development economics. However, it's presence/usefulness started to be questioned and discussed by 1980's. Specifically, with the effects the end of Cold War and the domination of the discourse of globalization, those attacks towards development economics were increased and the discipline; which is not able to materialize to reconstruct itself in the light of these criticisms, has run into an obvious impasse. Even if those blocks and conceptualizations inherited from the period of Cold War has been fragmented; the income gaps between nations have kept it's serious level and furthermore brought along more problems in social, cultural and political areas. So, not only the responsibility of development economics has still not demised yet, but also and the“development”as concept has a wider potential which faciliates studies in the inter-disciplinary155 fields. Through the re-identification of the concept and with the adaptation of discipline into the current trends;“development economics”is able to continue it's presence in more flexible framework as well as it is able to constitute a ground for numerous prosperous academic fields. T&