Tarih ders kitaplarının ve öğretim programlarının çocukluk tarihi açısından incelenmesi
The occupational self-efficacy beliefs of foreignlanguage teaching department students
- Tez No: 890804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY TOPTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı 2019-2020 yıllarında Millî Eğitim Bakanlığı orta öğretim tarih ders kitapları içeriğinin çocuk ve çocukluk tarihi açısından incelenmesidir. Araştırma sırasında ders kitapları içerisinde bulunan metinler, görseller ve tablolar incelenmektedir. İncelemeler sırasında nitel araştırma yöntemlerinden olan döküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma sonucunda ders kitaplarının içerik olarak çocuk ve çocukluk tarihi bakımından eksikleri olduğu saptanmıştır. Bu eksikler doğrultusunda öneri olarak bir tablo oluşturularak, çalışmaya eklenmiştir. Anahtar kelimeler : Tarih Ders Kitabı, Çocukluk Tarihi, Tarih Eğitimi, Çocuk Tarihi
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the content of the Ministry of National Education high school history textbooks in terms of the history of children and childhood during the years 2019-2020. During the research, the texts, visuals, and tables found within the textbooks are examined. Document analysis, one of the qualitative research methods, is used during the examinations. As a result of the study, it was determined that the textbooks have deficiencies in terms of the history of children and childhood. In line with these deficiencies, a table was created and added to the study as a recommendation. Key Words : History Texbooks, History of Childhood, History Education, History of Child.