1980-1995 Döneminde Ürdün'ün dış ticaretinin gelişimi ve iktisadi büyüme kalkınma üzerindeki etkisinin analizi
The Analysis of the effects of Jordan's foreign trade on economic growth and development during 1980-1995
- Tez No: 89083
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TUBA ONGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
121 ÖZET Dış ticaretin tarihsel prespektif içindeki yeri ve özelliklerinin ülkelerini ekonomileri üzerinde önemli rolü olmuştur. Birçok iktisatçı tarafından dış ticaret kalkınmanın itici gücü ve gelişme hamlelerine katkıda bulunan önemli bir etken olarak görülmüştür. Dış ticareti sermaye birikimi, iktisadi büyüme ve yapısal değişiminin sağlanmasında ve diğer ekonomik ve sosyal hedeflere ulaşılmasında GOÜ açısından büyük önem taşıyan bir faktördür. Bu tez çalışmasında 1980-1995 döneminde Ürdün'ün dış ticaretinin gelişimi ve iktisadi büyüme-kalkınma üzerindeki etkisinin analizi yapılmaya çalışılmıştır. Ürdün ekonomisinde dış ticaretin gelişimini ve ekonomik etkilerini göstermek için bu çalışmada ithalat ve ihracatın değeri, bileşimi ve ülkelere göre dağılımı incelenmiştir. incelenen dönemde ithalatın yıllık ortalama hızının %8.9 olduğu, zaman içinde tüketim malları, hammadde ve aramaları ithalatında artış hızının düştüğü buna karşılık yatırım malları ithalatı artış hızının yükseldiği görülmüştür. Ürdün'ün ihracatı sözkonusu dönemde yılda ortalama %15.2 artmıştır. Ürdün'ün ihracatı diğer GOÜ'lerin durumuna benzer biçimde hep gelenekselleşmiş bir veya iki ana hammaddeye bağlı kalmış ve bu maddelerin uluslararası piyasalardaki değerinin dalgalanmasın sonucunda zarar görmüştür. Fakat, hammadde ve aramadan ihracatının artış hızı son yıllarda düşme göstermiş, buna karşılık tüketim ve yatırım malları ihracatı artış eğilimine girmiştir, ihraç edilen yatırım malları arasında ilk sırayı inşaat malzemeleri almaktadır. Son bölümde Ürdün'ün dış ticaretindeki gelişmelerin ülkenin kalkınması ve ekonomik yapısı üzerindeki etkilerinin ölçümü ile regresyon122 modeline dayalı analizler kullanmıştır. Bu çalışmalarda dış ticaret bağımsız değişken bazı ekonomik kalkınma göstergeleri ise bağımlı değişken olarak alınarak, aralarındaki ilişki açıklanmaya çalışılmıştır. Söz konusu çalışmalar sonucunda dış ticaret alanındaki gelişmelerin, başlıca büyüme-kalkınma göstergeleri üzerinde olumlu ve kayda değer etkiler yarattığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
123 ABSTRACT It is a fact that foreign trade in historical perspective has played an important role in the economic histories of countries. Many economist have assested that foreign trade has acted as the engine of growth in most countries. Foreign trade is an important factor on capital accumulation, economic growth and the achievement of structural change in national economies. In this study, the effect of Jordan's foreign trade on economic growth and development during 1980-1995 have been analysed. Within this framework, the value of and composition of Jordan's exports and imports, and its breakdown with respect to countries have been discussed. It has been observed that during the period of analysis the average annual rate of growth of imports have been 8.9 Per cent. It has also been observed that during the stated period, the rate of growth of the import or consumer goods, raw materials and intermediary goods have declined, whereas the rate of growth of the import of capital have shown a tendency to rise. The average annual rate of increase in Jordan's exports during the same period has been 15.2 Per cent, similar to most other developing countries, Jordan's exports have consisted of one or two traditional primary goods, the prices of which fluctuate in international markets. The rate of growth of Jordan's raw material and intermediary good exports, have exhibited a tendency to decline in recent years, while her exports of consumer and capital goods have exhibited a tendency to rise, construction materials occupy the first place in the list of exported capital goods.124 In the last section a simple regression model has been used, in the measurement of the effects of foreign trade on development. In these analysis, foreign trade values have been utilised as independent variables and economic development indicators as dependent variables. The results of the analysis have revealed that development in the realm of foreign trade have had positive and significant effects on the major indicators of economic growth and development.