Sıçanlarda aflotoksin Bb1- indüklü karaciğer hasarına karşı chrysin'in koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of chrysin against aflatoxin B1-induced liver damage in rats
- Tez No: 890847
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KART
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada sıçanlarda aflatoksin B1 (AFB1) ile indüklenen karaciğer ve böbrek hasarına karşı chrysinin (Ch) koruyucu etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. 40 adet Wistar albino erkek rat 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna 11 gün süreyle %5 dimetilsülfoksit, Ch grubuna 11 gün süreyle 25 mg/kg/c.a/gün chrysin, AFB1 grubuna 7 gün süreyle 0.5 mg/kg/c.a/gün AFB1, Ch +AFB1 grubuna ise 11 gün 25 mg/kg/c.a/gün Ch + 7 gün 0.5 mg/kg/c.a/gün AFB1 oral gavajla uygulandı. Çalışma 14. günde sonlandırılarak serum örneklerinde alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), gamma glutamil transferaz (GGT) enzim aktiviteleri ile kreatinin, kan üre azotu (BUN) ve total sialik asit düzeyleri analiz edildi. Karaciğer ve böbrek homojenatlarında glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA), 8- hidroksideoksiguanozin (8-OHdG), nükleer faktör kappa B-p65 (NFKB-p65), tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) ve NAD-bağımlı protein deasetilaz sirtuin-1 (Sirt-1) düzeyleri ölçüldü. Ayrıca karaciğer ve böbrek örneklerinde histopatolojik ve immunohistokimyasal incelemeler yapıldı. Aflatoksin B1 grubunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında serum AST, ALT, GGT değerlerinde önemli düzeyde artış (p0,05). Ch +AFB1 grubunda AFB1 grubuna göre AST, ALT ve GGT değerlerinde önemli bir düşüş (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the protective effect of chrysin (Ch) against aflatoxin B1 (AFB1)-induced liver and kidney damage in rats. 40 Wistar albino male rats were divided into 4 groups. Control group received 5% dimethylsulfoxide for 11 days, Ch group received 25 mg/kg/b.w/day chrysin for 11 days, AFB1 group received 0.5 mg/kg/b.w/day AFB1 for 7 days, and Ch + AFB1 group received 25 mg/kg for 11 days. /b.a/day Ch plus 0.5 mg/kg/b.a/day AFB1 for 7 days by oral gavage. The study was terminated on the 14th day and alanine aminotransferase (ALT), aspartate aminotransferase (AST), gamma glutamyl transferase (GGT) enzyme activities and creatinine, blood urea nitrogen (BUN) and total sialic acid levels were analyzed in serum samples. Glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA), 8- hydroxydeoxyguanosine (8-OHdG), nuclear factor kappa B-p65 (NFKB-p65), tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) and NAD-dependent protein in liver and kidney homogenates. Deacetylase sirtuin-1 (Sirt-1) levels were measured. In addition, histopathological and immunohistochemical examinations were performed on liver and kidney samples. While a significant increase in serum AST, ALT, GGT values was detected in the aflatoxin B1 group compared to the control group (p0.05). A significant decrease (p0.05).