Amatör futbol takım sporcularının sporda ahlaktan uzaklaşmaları ile sportif karakterleri arasındaki ilişkinin incelenmesi(Trabzon ili örneği)
An analysis of the relationship between amateur football team athletes' distance from morality in sports and their sporting character (Trabzon province example)
- Tez No: 890909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD HAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu araştırmada amatör takım futbolcularının ahlaki yönelimleri ile sportif karakterlerinin sosyodemografik değişkenler açısından değerlendirilmesi, futbol ortamının ahlak ve karakter sahibi sporcu yetiştirmedeki rolünün tespiti amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamızın evrenini Trabzon ili sınırları içerisinde bulunan amatör futbol kulüpleri oluşturmaktadır. Örneklemimizi ise İkinci Amatör Lig ,Birinci Amatör Lig ve Bölgesel Amatör Lig takımlarından şans (random) seçim yöntemiyle belirlenen toplam 125 futbolcu oluşturmaktadır. Boardley ve Kavussanu (2008) tarafından geliştirilen ve Gürpınar (2015) tarafından Türk kültürüne uyarlanan ''Sporda Ahlaktan Uzaklaşma Ölçeği'' (MDSS-S) kullanılmıştır. Jang (2013) tarafından geliştirilen ''Sporda Karakter Ölçeği'' (SKÖ) Görgüt ve Tuncel (2017)'in Türkçe'ye çevirmesiyle kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics Version 27 programı kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır. Parametrik testler, Anova, Tukey ve Kolmorov Smirnov testleri kullanılmıştır. İlişkisel (korelasyonel) ve betimsel yöntemden yararlanılarak veriler değerlendirilmiştir. Bulgular: Değişkenlerimizi oluşturan sporcu yaşı, eğitim düzeyi ve lisanslı oynama süresi gruplarında MDSS-S ve SKÖ sonucuna bakıldığında Anova testi dağılımında anlamlı farklılık görülmemiştir. Lig seviyesi değişkeninde SKÖ toplam puanında, dürüstlük ve sportmenlik alt boyutlarında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Anlamlı farkın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek için Tukey testi yapılmış olup 1. Amatör Lig ile 2. Amatör Lig arasındaki anlamlı farkın 2. Amatör Lig lehine olduğu görülmüştür. Sonuç: Araştırmada MDSS-S ve SKÖ toplam puanı ve alt boyutlarında yaş, eğitim düzeyi ve lisanslı oynama süresi değişkeninde anlamlı farklılık görülmemiştir. Lig seviyesi değişkeninde anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the moral orientations and sportive characters of amateur team football players in terms of sociodemographic variables and to determine the role of the football environment in raising athletes with moral and character. Materials and Methods: The population of our research consists of amateur football clubs within the borders of Trabzon province. Our sample consists of a total of 125 football players from the Second Amateur League and Regional Amateur League teams, determined by random selection method. ''Immorality in Sports Scale'' developed by Boardley and Kavussanu (2008) and adapted to Turkish culture by Gürpınar (2015) was used. ''Character Scale in Sports'' developed by Jang (2013) was used after it was translated into Turkish by Görgüt and Tuncel (2017). Statistical analysis of the data was performed using the IBM SPSS Statistics Version 27 program. Parametric tests, Anova, Tukey and Kolmogorov Smirnov tests were used. Data were avaluated using correlational and descriptive methods. Findings: When looking at the MDSS-S and SCS results in the athlete age, education level and licensed playing time groups that constitute our variables, there was no significant difference in the Anova test distribution. In the league level variable, a significant difference was detected in the SDQ total score and honesty and sportsmanship subdimensions. Tukey test was performed to determine which group caused the significant difference between the 1st Amateur League and the 2nd Amateur League was in favor of the 2nd Amateur League. Conclusion: In the study, no significant difference was observed in the MDSS-S and SDQ total score and subscales in terms of age, education level and licensed playing time. A significant difference was detected in the league level variable.