Denizyolu konteyner taşımacılığında parsiyel yüklemelerin karşılaştırmalı verimlilik analizi
Comparative efficiency analysis of partial loadings in seacontainer transportation
- Tez No: 890962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR MÜCAHİT ŞİŞLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Transportation, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde, firmaların uluslararası pazardaki rekabeti günden güne artmaktadır. Artan rekabetle firmalar farklı lojistik stratejilerine başvurmakta ve farklı taşıma modu alternatiflerini değerlendirmeye başlamaktadır. Bu çalışmada, firmaların hedef pazarlara kolay erişebilmesi, maliyetlerinin azaltılması, stok kontolü sağlayarak üretimin hızlanması, ürün taşımasında hasarlanma riskinin en azada indirgenmesi gibi birçok alanda fayda sağlamaktadır. Denizaşırı ithalat ya da ihraacatlarda özellikle sipariş miktarı hacim veya tonaj bakımından düşük yüklemelerde FCL (Ful container load) yüklemelere alternatif olan LCL (less than container load) diğer bir ifadeyle paylaşımlı konteyner olarak da adlandırabileceğimiz taşıma şeklini tercih etmeye başlamıştır. Parsiyel taşımacılık, taşıma maliyetleri en aza indirilerek uluslararası piyasada rekabet gücünü arttırmak isteyen firmalar için avantajlı bir taşıma modeli haline gelmiştir. Bir 40'HC konteynera yaklaşık 65 metreküp yüklenirken, paketleme şeklinden dolayı istiflenemeyen/döndürülemeyen veya ölçülerinden dolayı konteynerdaki boş alanların kalmasına sebep olan paletli yükler nedeniyle 50-55 metreküp yüklenen bir konteynerda konsolidasyon hizmeti veren firmaların karı düşer ve hatta zarara girebilirler. Konteyner içi hacmin verimli kullanımı için çalışmamda paletli yüklemeler ile kolili yüklemeler ele alınmış, konteyner içinde kullanılabilen maksimum hacimler karşılaştırılmıştır. Her iki yükleme alternatifinin sağlayacağı navlun gelirlerini tamamı paletli, %75'I paletli,%50'si paletli,%25'i paletli ve tamamı kolili olacak şekilde beş farklı karşılaştırmalı örnek ile incelenmiştir. Sonuç olarak paletli yüklemeler örneklerde verilen navlun baremlerinde de görüldüğü üzere belirli bir noktaya kadar navlun gelirini dalgalı olarak arttırırken, bir noktadan sonra ise kolili yüklemelerin doğrusal olarak navlun getirisini arttırdığı gözükmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken maddi manevi risklere de ayrıca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the competition of companies in the international market is increasing day by day. With increasing competition, companies are resort to different logistics strategies and evaluate different transportation mode alternatives. In this study, it provides benefits in many areas such as easy access of companies to target markets, reducing their costs, accelerating production by providing stock control, and minimizing the risk of damage in product transportation In overseas imports or exports, especially in low loadings in terms of order quantity, volume or tonnage, LCL (less than container load), which is an alternative to FCL (Full container load) loading, in other words, has started to prefer the mode of transportation. Partial transportation has become an advantageous transportation model for companies that want to increase their competitiveness in the international market by minimizing transportation costs. While approximately 65 cubic meters are loaded into a 40'HC container, the profits of companies that provide consolidation services in a container loaded with 50-55 cubic meters due to loads that cannot be stacked/rotated due to the way they are packaged or cause empty spaces in the container due to their dimensions decrease and may even incur losses. For the efficient use of the in-container volume, pallet loading and parcel loading were discussed in my study, and the maximum volumes that can be used in the container were compared. The freight revenues provided by both loading alternatives were examined with five different comparative examples: all palletized, 75% palletized, 50% palletized, 25% palletized and all boxed. As a result, as seen in the freight scales given in the examples, palletized loadings increase the freight income fluctuatingly up to a certain point, while after a certain point, parcel loadings appear to increase the freight income linearly. Material and moral risks that need to be taken into consideration are also mentioned here.