Ekip kaynak yönetimi eğitim programlarının değerlendirilmesi: Uçuş ekipleri üzerinde nitel bir araştırma
Evaluation of crew resource management training programs: A qualitative study on flight crews
  1. Tez No: 890966
  2. Yazar: HATİCE BODUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Havacılık sektörü gerek askeri gerekse sivil alanda günden güne ilerleme göstermektedir. Teknolojik gelişmeler ve yapay zekâ ne kadar ilerlerse ilerlesin insan faktörü etkilerinin kaza kırıma etkisi çok değişme göstermemiştir. Kazaların sebebi makineden çok insan faktörü etkisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada havacılık eğitimleri ve etkinlikleri incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma modeli kullanılmıştır. Bireysel görüşme tekniği ile pilot ve kabin ekibi çalışanları ile EKY eğitimleri hakkında görüşme yapılmıştır. Görüşmelerde EKY eğitimlerinin etkinliği ve verimliliği, eğitimlerin daha nitelikli olması için neler olabileceğine dair değerlendirmeleri alınmıştır. Görüşme soruları Kirkpatrick Program Değerlendirme Modeli'nin sonuç/etki aşamasına göre oluşturulmuştur. Görüşme analizi için verilerin yazıya dönüştürülmesi yapılmış, Maxqda programı aracılığıyla temalar, kategoriler ve kodlar oluşturularak veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Sonuç olarak EKY eğitimleri evrensel olsa da kültüre duyarlı yerel uygulamaların ve ihtiyaçların da dikkate alınması gerektiği, eğitim içeriklerinin daha uygulamaya dayalı, gerçek hayat senaryolarının ve pratik uygulamaların eğitim içeriğinde daha fazla yer alması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aviation sector is progressing day by day in both military and civilian fields. Despite the advancements in technology and artificial intelligence, the ramifications of the human element effects on accidents have not changed much. The cause of accidents appears to be the outcome of the human element rather than machine. The objective of this study is to analyse aviation trainings and activities. Qualitative research model was used in the study. Pilots and cabin crew were interviewed about CRM trainings, using the individual interview method. During the interviews, their evaluation on the effectiveness and efficiency of CRM trainings and their feedback on ways to improve the quality of the trainings were obtained. The interview questions were formulated according to the outcome/impact stage of the Kirkpatrick Programme Evaluation Model. For the interview analysis, the data was transcribed and analysed using the content analysis method by creating themes, categories, and codes through Maxqda software. As a result, although CRM trainings are universal, culturally sensitive local practices and needs should also be taken into consideration, training contents should be more application-based, while additional real-life scenarios and practical applications should be included in the training content.