Süleyman Şevket Tanlı'nın Tarih Boyunca Güzel azılar ders kitabının Türk dili ve edebiyatı öğretimine katkıları açısından incelenmesi
Examination of Süleyman Şevket Tanlı's Tarih Boyunca Güzel Yazılar textbook in terms of its contributions to Turkish language and literature teaching
- Tez No: 890987
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÇELTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yapılan bu çalışmanın konusu; Cumhuriyet'in ilk yıllarında eğitimci kimliğiyle öne çıkmış, yazdığı makaleler, ders kitabı ve öğretim programı çalışmalarıyla Türk Dili ve Edebiyatı öğretimine yön veren Süleyman Şevket Tanlı'nın üç ciltten oluşan Tarih Boyunca Güzel Yazılar ders kitabının Türk Dili ve Edebiyatı öğretimi açısından incelenmesidir. Çalışmada Tarih Boyunca Güzel Yazılar ders kitabında bulanan metinler önce tür ve şekil bilgisi öğretimi daha sonra içerik ve dönemin öğretim programına uygunluğu yönünden incelenmiştir. Bu çalışmadaki veriler doküman analizi ile elde edilmiş olup betimsel bir nitelik taşımaktadır. Araştırmanın amacı; ders kitabında tür ve şekil bilgisi öğretiminin hangi eserler üzerinden yapıldığı, içerik analizinde metinlerin hangi temalar üzerinden belirlendiği, bu temaların seçilmesinde belirleyici etkenlerin neler olduğu ve edebiyat öğretiminde kullanılan yöntemlerin ortaya koyulmasıdır. İçerik analizinde öncelikle kitapta yer alan metinler nazım ve nesir olarak iki ayrı tabloda yazarları, konuları ve hangi sayfada yer aldıklarıyla birlikte gösterilmiştir. Sonrasında ise metinler konularına göre tasnif edilmiştir. Tanlı'nın eğitim görüşüne Muallimler Mecmuası'nda yazdığı makaleler incelenerek ulaşılmıştır. Bu inceleme sonucu Tanlı'nın öğrenci merkezli bir yaklaşımı benimsediği, ezberci eğitime karşı olduğu sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is; It is an examination of the three-volume Tarih Boyunca Güzel Yazılar textbook of Süleyman Şevket Tanlı, who came to the fore as an educator in the first years of the Republic and guided the teaching of Turkish Language and Literature with the articles, textbooks and curriculum studies he wrote, in terms of teaching Turkish Language and Literature. In the study, the texts in the Tarih Boyunca Güzel Yazılar textbook were examined first in terms of genre and morphology teaching, and then in terms of content and suitability to the curriculum of the period. The data in this study was obtained through document analysis and has a descriptive nature. The aim of the research is to reveal the works through which genre and morphology are taught in the textbook, the themes through which the texts are determined in content analysis, what are the determining factors in selecting these themes, and the methods used in teaching literature. In the content analysis, first of all, the texts in the book are shown in two separate tables as verse and prose, together with their authors, subjects and which page they are on. Afterwards, the texts were classified according to their subjects. Tanlı's view on education was reached by examining the articles he wrote in Muallimler Mecmuası. As a result of this analysis, it was concluded that Tanlı adopted a student centered approach and was against rote learning.