Yoğun bakım ünitesinde invaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastaların klinik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of clinical characteristics of patients undergoing invasive mechanical ventilation in the intensive care unit
- Tez No: 891250
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN HALAÇLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yoğun Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmanın birincil amacı yoğun bakımda invaziv mekanik ventilasyon ile takip edilen hastaların klinik özelliklerini incelemek, ikincil amacı da uzamış mekanik ventilasyon için bağımsız risk faktörlerini belirlemektir. Çalışmaya 2008-2022 arası Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatmış hastalar dahil edildi. Toplam 3899 hastanın 1698'ine (%43,5) invaziv mekanik ventilasyon uygulandığı görüldü. Bu hastalar ile invaziv mekanik ventilasyon uygulanmayan hastalar kıyaslandığında invaziv mekanik ventilasyon grubunda yaş ortalamasının yüksek, kaydedilen komorbiditelerin daha sık eşlik ettiği, yoğun bakım ve hastane yatış süreleri ile mortalitelerinin daha fazla olduğu saptandı. Uzamış mekanik ventilasyon için 14 gün ve 21 gün olarak iki farklı eşik değer belirlenerek bunlar için ayrı analizler yapıldı. İnvaziv mekanik ventilasyonun ≥14 gün uygulandığı 501 hasta (%29,5), ≥21 gün uygulandığı ise 318 hasta (%18,7) vardı. Uzamış mekanik ventilasyon uygulanan gruplardaki hastaların yatış süreleri ve mortaliteleri daha fazlaydı. Yaşın ≥65 olması (OR=1,38), altta yatan nörolojik hastalıklar (OR=2,03), APACHE II skorunun >21 olması (OR=2,03), yatış SOFA skorunun >7 olması (OR=1,51), ARDS (OR=5,49), invaziv mekanik ventilasyonun İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde başlatılması (OR=2,00) ve yatış günü bakılan C-reaktif protein düzeyinin >10 mg/dL olması (OR=1,45) 14 günden uzun invaziv mekanik ventilasyon için bağımsız risk faktörleri olarak belirlendi. Sonuç olarak yoğun bakımda invaziv mekanik ventilasyon uygulanan hastaların yatış süreleri ve ölüm riskleri yüksektir. Weaning deneme ve sürelerindeki artışların uzun yatış ve yüksek mortalite ilişkili olduğu saptandı. Uzamış mekanik ventilasyon ile ilişkili bağımsız risk faktörleri yaşın ≥65 olması, altta yatan nörolojik hastalıklar, APACHE II skorunun >21 olması, yatış SOFA skorunun >7 olması, ARDS, invaziv mekanik ventilasyonun İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde başlatılması ve yatış günü bakılan C-reaktif protein düzeyinin >10 mg/dL olması olarak tanımlandı.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine clinical characteristics of patients undergoing invasive mechanical ventilation in the intensive care unit. Secondary aim is to determine independent risk factors for prolonged mechanical ventilation. Patients admitted to Hacettepe University Internal Medicine Intensive Care Unit between 2008 and 2022 were included. Total of 3899 patients on the day of admission to intensive care were recorded. It was observed that 1698 (43.5%) of patients received invasive mechanical ventilation. In the invasive mechanical ventilation group, the mean age was higher (61.7±18.1 vs. 58.7±19.4), male gender was dominant (51.1% vs. 45.2%), and recorded comorbidities were more common. It was determined that the duration of intensive care and hospital stays and mortality rates were higher. Two different cut-off values for prolonged mechanical ventilation were determined as 14 and 21 days, and separate statistical analyzes were performed for each. There were 501 patients (29.5%) in whom invasive mechanical ventilation was applied for ≥14 days, and 318 patients (18.7%) received invasive mechanical ventilation for ≥21 days. Patients requiring prolonged mechanical ventilation had longer lenght of stay and higher mortality rates. Independent risk factors for mechanical ventilation of ≥14 days were determined as age ≥65 years (OR=1,38; CI 95% [1,03-1,85]; p=0,031), neurological disorders (OR=2,03; CI 95% [1,39-2,95]; p 21 (OR=2,03; CI 95% [1,50-2,74]; p 7 (OR=1,51; CI 95% [1,10-2,08]; p=0,011), ARDS (OR=5,49; CI 95% [3,59-8,41]; p 10 mg/dL (OR=1,45; CI 95% [1,08-1,94]; p=0,012). As a result, it has been shown that although invasive mechanical ventilation is a life-saving treatment method, it causes prolonged hospital stays and an increase in mortality. It was determined that increase in weaning attempts and durations were associated with longer hospital stays and higher mortality. Independent risk factors associated with prolonged mechanical ventilation were identified as age ≥65 years, neurological disorders, APACHE II >21, admission SOFA >7, ARDS, intubation in medical ICU and CRP >10 mg/dL.