Okçuluk antrenman programının ortaöğretim öğrencilerinin dikkat düzeyleri (dikkat, zamanlama, dürtüsellik, hiperaktivite) üzerindeki etkisi
Effect of archery training program on secondary school students' attention levels (attention, timing, impulsi̇vi̇ty, hyperactivity)
- Tez No: 891397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı 8 haftalık okçuluk antrenman programının lise öğrencilerinin dikkat düzeyleri (Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik, Hiperaktivite) üzerinde etkisinin incelenmesidir. Kesitsel tarama modeli kullanılan bu çalışmaya İzmir ili Tire Öğretmen Melahat Aksoy Sosyal Bilimler Lisesinde öğrenim gören çalışmaya dâhil olma kriterlerine uygun n=18 kadın, n=17 erkek öğrenci olmak üzere toplam N=35 öğrenci katılmıştır. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu ve MOXO dikkat testi kullanılmıştır. Öncelikle öğrencilere bilgisayar ortamında MOXO dikkat testi uygulanmıştır. Daha sonra 8 haftalık okçuluk antrenman programı uygulanmıştır. Daha sonra tekrar bilgisayar ortamında MOXO dikkat testi uygulanarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS 27 istatistik programında analiz edilmiştir. Verilerin yorumlanmasında betimsel istatistiklerle birlikte, bağımsız değişkenler için Kruskal Wallis H, Mann-Whitney U ve karşılaştırmalı ANOVA testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, 8 haftalık Okçuluk Antrenman Programının lise öğrencilerinin Dikkat Düzeylerini (Dikkat, Zamanlama, Dürtüsellik, Hiperaktivite) geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of an 8-week archery training program on the attention levels (Attention, Timing, Impulsivity, Hyperactivity) of high school students. A total of N = 35 students, n = 18 female and n = 17 male students, who met the inclusion criteria and were studying at Tire Teacher Melahat Aksoy Social Sciences High School in Izmir, participated in this study using a cross-sectional survey model. Personal information form and MOXO attention test were used to collect data. First of all, the MOXO attention test was applied to the students on a computer. Then, an 8-week Archery Training Program was implemented. Then, the data was obtained by applying the MOXO attention test again on the computer. The data obtained were analyzed in the IBM SPSS 27 statistical program. Along with descriptive statistics, Kruskal Wallis H, Mann- Whitney U and ANOVA test were used for independent variables in interpreting the data. As a result, it was concluded that the 8-week Archery Training Program improved the Attention Levels (Attention, Timing, Impulsivity, Hyperactivity) of high school students.