Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinde algılanan yönetici desteğinin iş tatminine etkisi
The effect of perceived administrator support in physical education and sports teachers on job satisfaction
- Tez No: 891416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERTAN TABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araştırmada, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin algıladıkları yönetici desteğinin iş tatminine etkisi bazı değişkenler açısından inlenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını 2022-2023 yılında Çorum ilinde görev yapan 178 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada, araştırmaya katılan bireylerin sosyo-demografik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Öğretmenlerin algıladıkları yönetici desteğini belirlemede Göktepe (2017) tarafından geliştirilmiş olan Algılanan Yönetici Desteği Ölçeği, iş tatmini düzeylerinin belirlenmesinde ise uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışması; Başol ve Çömlekçi (2020) tarafından yapılmış olan İş Tatmini ölçeğinden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, iki grubun karşılaştırılmasında t testi, pearson kolerasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların iş tatmin düzeyleri ile medeni durumları arasında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Evli öğretmenlerin iş tatmini puan ortalamalarının (t=1,72 =4,53), bekar öğretmenlere (t=1,46 =4,34) göre anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin iş tatmini düzeylerinin çalıştığı okul türü değişkenine göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmektedir. Ortaokulda görev yapan öğretmenlerin iş tatmini puan ortalamaları (t=1,50 =4,54), lisede görev yapan öğretmenlere (t=1,47 =4,39) göre, anlamlı derecede yüksektir. İş tatmini yönünden, çalıştığı okul türü anlamlı bir değişkendir. Araştırmada; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinde algılanan yönetici desteğinin iş tatminine etkisi incelendiğinde yönetici desteğinin iş tatminine düşük düzeyde etkisi (R2=0,156) olduğu saptanmıştır. Bu bulgular, yönetici desteğinin iş tatminini artırmada sınırlı bir etkiye sahip olduğunu, ancak yine de önemli bir faktör olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, the effect of physical education and sports teachers' perceived administrative support on job satisfaction was examined in terms of some variables. The participants of the research consist of 178 physical education and sports teachers working in Çorum province in 2022-2023. In the study, a Personal Information Form developed by the researcher was used to determine the socio-demographic characteristics of the individuals participating in the study. The Perceived Administrative Support Scale, developed by Göktepe (2017), was used to determine teachers' perceived administrator support, and its adaptation, validity and reliability study was used to determine job satisfaction levels; The Job Satisfaction scale made by Başol and Çömlekçi (2020) was used. In the analysis of the data, arithmetic mean, standard deviation, t test, Pearson correlation and regression analyzes were used to compare two groups. As a result of the research, it was determined that there was a significant difference between the participants' job satisfaction levels and marital status. It was observed that the job satisfaction score average of married teachers (t = 1.72 = 4.53) was significantly higher than that of single teachers (t = 1.46 = 4.34). It is seen that teachers' job satisfaction levels vary significantly depending on the type of school they work in. The job satisfaction score average of teachers working in secondary schools (t = 1.50 = 4.54) is significantly higher than that of teachers working in high schools (t = 1.47 = 4.39). In terms of job satisfaction, the type of school he/she works at is a significant variable. In the study, when the effect of perceived administrative support on job satisfaction in physical education and sports teachers was examined, it was found that administrative support had a low level effect on job satisfaction (R2=0.156). These findings indicate that managerial support has a limited impact on increasing job satisfaction, yet it remains a significant factor.