Ergenlerin sosyal-duygusal beceri algıları ile öz-şefkat düzeylerinin incelenmesi
Investigation of adolescents' social-emotional skill perceptions and self-compassion levels
- Tez No: 891467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmada Ergenler için Öz Şefkat Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılması ve 6, 7, 8. Sınıf düzeyindeki ergenlerin sosyal duygusal beceri algıları ile öz şefkat düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Çankırı ilinde bulunan, devlet ve özel eğitim kurumlarında eğitimlerini sürdüren 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen, altı devlet ortaokulu ile bir özel eğitim kurumunda öğrenimine devam etmekte olan 316 ergen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Ergenler için Öz Şefkat Ölçeği”ve“Sosyal Duygusal Beceri Algısı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi, ANOVA, Pearson Korelasyon testi ve AMOS programı kullanılmıştır. Ergenler için Öz Şefkat Ölçeği uyarlama çalışmalarında yapı geçerliğini incelemek için açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmış olup, ölçeğin güvenirliğini ölçmek için Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır. Analizler sonucunda uyarlaması yapılan ölçeğin Türk kültürü için geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to conduct validity and reliability studies, adapt the Self-Compassion Scale for Youth into Turkish, and investigate, among other things, how adolescents in the 6th, 7th and 8th grades perceived their social emotional skills and level of self-compassion. Students in the 6th, 7th and 8th grades who attend public and private schools in the province of Çankırı make up the study's population. 316 teenagers who are enrolled in six public secondary schools and one private educational institution make up the study's sample; they were chosen using a basic random sampling technique. Data were gathered using the“Personal Information Form,”“Self-Compassion Scale for Youth”and“Social Emotional Skills Perception Scale.”Exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were conducted to examine the construct validity in the adaptation studies of the Self-Compassion Scale for Youth/Adolescents, and Cronbach Alpha coefficient was calculated to measure the reliability of the scale. The evaluations concluded that the modified scale is a reliable and valid measure for Turkish culture.