Okul öncesi öğretmenlerinin değerler eğitimi etkinliklerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
An investigation of preschool teachers' views on values education activities
  1. Tez No: 891593
  2. Yazar: EMİRE ULUKAYA İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerin değerler eğitimi hakkındaki görüşlerini ve uygulamalarını incelemektir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum deseni kullanılmıştır. Araştırmada araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman görüşü alınan Öğretmen Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Elazığ'da görev yapan 32 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğretmenler değerler eğitimini önemli bulmakta, ancak uygulamalarda yetersizlikler olduğunu düşünmektedirler. En çok işlenen değerler saygı, sevgi ve paylaşmakken, cömertlik ve eşitlik gibi değerler daha az işlenmektedir. Öğretmenler, öğrencilerin değerleri kazanıp kazanmadığını en çok gözlem yöntemiyle değerlendirmektedir. Değerlerin kazanılması sürecinde en büyük etkenin aile olduğu, okul ve çevrenin ise tamamlayıcı bir rol üstlendiği sonucuna varılmıştır. Kullanılan materyallerin en çok hikaye kitapları, kuklalar ve video/film gibi araçlar olduğu, ancak bu materyallerin yetersiz kaldığı belirlenmiştir. Öğretmenlere ve velilere alanında uzman kişilerce eğitim ve seminer verilmesi, eğitim programının güncellenmesi, MEB'in okullara materyal desteği sağlaması ve etkinliklerin çoğaltılması gerektiği de çıkan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine preschool teachers' views on values education and their practices. In this study, case design, one of the qualitative research methods, was used. The Teacher Interview Form, which was developed by the researcher and received expert opinion, was used in the study. The study group of the research consists of 32 preschool teachers working in Elazığ in the 2022-2023 academic year. The data obtained through semi-structured interviews were analyzed by content analysis. According to the results of the study, teachers find values education important, but they think that there are inadequacies in practices. The most frequently taught values are respect, love and sharing, while values such as generosity and equality are taught less frequently. Teachers mostly evaluate whether students acquire values through observation. It was concluded that the family is the biggest factor in the process of acquiring values, while the school and the environment play a complementary role. The materials used were mostly storybooks, puppets and videos/films, but these materials were found to be insufficient. It was also concluded that teachers and parents should be given training and seminars by experts in their fields, the education program should be updated, the Ministry of National Education should provide material support to schools and activities should be increased.