Dünya'da ve Türkiye'de yaratıcılık üzerine yapılan çalışmaların incelenmesi
Examination of studies on creativity in the world and in Turkey
- Tez No: 891672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
“Dünya'da ve Türkiye'de yaratıcılık üzerine yapılan çalışmaların incelenmesi”, Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temel Eğitim Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Edirne, 2024. Bu tez, okul öncesi dönemde yaratıcılık ile ilgili ulusal ve uluslararası literatürü doküman incelemesi yöntemiyle ele almaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemi kullanılarak okul öncesi dönemde yaratıcılık üzerine yapılan çalışmalardaki yöntemler, bulgular ve ana temalar sistematik olarak incelenmiştir. Başlangıçta, YÖK Tez Merkezi, ProQuest Dissertations and Theses Global, ULAKBİM ve WOS'ta toplamda 367 tez ve makale bulundu. Ancak, 367 çalışmanın anahtar kelimelere uygun olmaması nedeniyle, bu sayı nihayetinde 124 çalışmaya indirildi. 1980-2023 yılları arasında yapılan taramalarda toplam 124 yüksek lisans, doktora tezi ve makaleden: ProQuest'ten 12 yüksek lisans ve 37 doktora tezi, YÖK'ten 37 yüksek lisans ve 5 doktora tezi, ULAKBİM'den 21 makale, WOS'tan toplam 12 makale bulundu. Yapılan araştırmada elde edilen veriler, içerik ve betimsel analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Bu çalışmada araştırmacı tarafından ulaşılan makaleleri ve tezleri incelemek amacıyla geliştirilen Araştırma İnceleme Formu kullanılmıştır. Bu formda araştırma soruları ile uyumlu olacak şekilde 19 madde bulunmaktadır. Bu kapsamda, araştırmanın bulguları, okul öncesi dönemde yaratıcılığın nasıl desteklenebileceğine yönelik mevcut çalışmaların geniş bir perspektiften değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır. Tezin sonucunda, okul öncesi dönemde yaratıcılık üzerine yapılan çalışmaların çeşitliliğinin önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
“Examination of studies on creativity in the world and in Turkey”, Trakya University, Institute of Social Science, Basic Education Department, Master Thesis, Edirne, 2024. This thesis examines national and international literature on creativity in the preschool period through document analysis. By employing a qualitative research method, the study systematically analyzes the methods, findings, and main themes in studies on creativity in the preschool period. Initially, a total of 367 theses and articles were found in YÖK Thesis Center, ProQuest Dissertations and Theses Global, ULAKBİM, and WOS. However, as these 367 studies did not align with the keywords, the number was ultimately reduced to 124 studies. From the searches conducted between 1980 and 2023, a total of 124 master's theses, doctoral dissertations, and articles were selected: 12 master's theses and 37 doctoral dissertations from ProQuest, 37 master's theses and 5 doctoral dissertations from YÖK, 21 articles from ULAKBİM, and 12 articles from WOS. The data obtained from the research were analyzed using content and descriptive analysis methods. In this study, a Research Review Form, developed by the researcher to examine the articles and theses accessed, was utilized. This form includes 19 items designed to align with the research questions. In this context, the findings of the research provide an opportunity to evaluate existing studies on how creativity can be supported in the preschool period from a broad perspective. The thesis concludes by emphasizing the importance of the diversity of studies conducted on creativity in the preschool period.