İşletmelerde motivasyon ve işletmelerde kullanılan motivasyon tekniklerinin işletme başarısına etkisi ve konuyla ilgili bir araştırma
Motivation in administrations and effect of motivation techniques which are used in administrations on administration success and an investigation connected with subject
- Tez No: 89168
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Globalleşen dünyada endüstrileşmiş, saygın toplumların arasında yer almak için şüphesiz ki işletmelerin, özellikle global nitelikli işletmelerin önemli bir rolü vardır. İşletmeler bu amaca ulaşabilmek için çeşitli faktörlere ihtiyaç duymaktadırlar. İnsan emeği faktörü bunların arasında en önemlisi ve en zor kontrol edilenidir. İnsandan beklenen verimliliği alabilmek için ona işini sevdirmek ve işine motive etmek gerekmektedir. Özellikle son yıllarda çalışanları motive etmek bilim adamının ve yöneticinin ilgisini çekmiş ve bu konuyla ilgili, bugüne kadar birçok model geliştirilmiş olmasına rağmen, halen çalışanların motivasyonu tam olarak çözümlenebilmiş değildir. İşletmelerde motivasyon ve motivasyon teloıiklerinin işletme başarısı üzerine etkisinin incelendiği bu çalışmanın ilk bölümünde işletmelerde insan unsuru ve davranışları hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Daha sonra ise, çalışanların motivasyonu ile ilgili gerekli tanım ve kavramlar açıklanıp, motivasyonla ilgili bugüne kadar ortaya atılmış olan önemli kuramlar kısaca incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, işletmelerin çalışanları motive etmede kullandıkları motivasyon teknikleri üç ana başlık altında incelenerek işletme başarısı üzerine etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, işletme başarısında etkili olan motivasyon teloıiklerinin kişilerin demografik özellikleri, gereksinimleri gibi faktörlere göre değiştiğini gösteren uygulamalı bir araştırma-inceleme çalışması yapılarak bazı sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. W
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Having been industrialised in global world, it is certainly that administrations have taken hard between respectable societies especially international administrations have an important role. Administrations are in need of different factors for reaching this aim. The factor of people effort is the most difficult one. For getting the productivity, which is expected by man, is necessary to have this job enjoyed to have job motived. Specially in recent years, to motive workers are being interested in by scientists an administrators connected with this subject, the motivation of workers haven't been able to solve exactly yet, although a lot of models are improved since today. Motivation in administrations and motivation techniques which have been examined on the effect of administration success in this study, the first part, about people element and is behaviours which have been given knowledge in administrations. Later, concerning with necessary definitions and concept's which are explained for the motivation of workers important conclusions which are brought up about motivation since today have been examined shortly. And then in the second part of this study, motivation techniques which are used in motivating the workers of administrations which are divided into three main titles, the effects on administration success have been evaluated theoretically. And then in the last part of this study, motivation techniques which are, effective on administration success, according to in according to in some factors which show its chancing in like personal factors of persons, their necessities by an examinely investigation and an examination work have been able to reach some results.